Makaleler » Blog » Zika virüsünün DNA dizilimi çözüldü

Zika virüsünün DNA dizilimi çözüldü

Aedes sivrisinek türünün taşıdığı ve Sivrisinek sokması ile bulaşan bu zika virüsü,gebelik aşamasında tehlike arzediyor. Henüz doğmamış bebeklerin beyinlerinde küçülme, hasara yaratarak ölüme kadar giden bir sürece neden oluyor.

Zika virüsünün DNA’sı çözüldü

İşte son zamanlarda etkili olan bu virüs Brezilyalı bilim adamları tarafında yapılan çalışmalar  neticesinde DNA dizilimini çözüldü.
Brezilyalı bilim adamları, Aedes sivrisinek türünün taşıdığı Zika virüsünün DNA dizilimini keşfederek kendi ülkelerinde önemli bir sorunun temelini tespit etme yolunda önemli bir başarıya imza attılar.

Zika virüsünün genetik şifresini çözen ile bilim adamları, virüsün insan vücudunda nasıl bir yol izlediğini, hareket tarzını anlayarak yeni aşı ve testlerin geliştirilmesi önemli bir adım dayanak oluşturacak.

Rio de Janeiro Federal Üniversitesi moleküler viroloji laboratuvarında görevli araştırmacılar tarafından yapılan bilimsel çalışmalar ile, hamile kadınların amniyon sıvıları ile geçen hafta Brezilya’nın Paraiba eyaletinde doğumdan hemen sonra ölen ve mikrosefali vakası tanımlanan fetüslerin beyinlerinden bulunan virüs örneklerini alarak analiz ettiler.

Profesör Renato Santana, DNA dizilimi sayesinde virüsün yetişkinlerden ziyade bebeklerin beyin hücrelerini neden tercih ettiğini çözebileceklerini söyledi.

Brezilya en çok etkilenen

Brezilya Sağlık Bakanlığı, kendi ülkelerinde yoğun olarak görülen ve dünya gündemini meşkul eden bu hastalığın bebeklerine mikrosefali tanısı koyulan annelerin büyük bölümünün Zika virüsü taşıdığını düşünüyor.

Zika virüsü ateş, başağrısı, gözlerde kızarma, kusma, döküntü, kas ve eklem ağrısı gibi belirtiler ile kendisini gösteriyor. Bu virüs için henüz ciddi bir tedavi henüz geliştirilmiş değil.  Zika virüsünün DNA çözümü ile en geç beş yıl içerisinde tedavi için çözüm bulunacağı hedefleniyor.

Birbiral : Deri Ürünleri ve Aksesuarları Markası ile sanal ürünler marketi

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

ShopPHP | v5