Makaleler » Blog » Yaşar Nuri Öztürk eserleri ile veda etti

Yaşar Nuri Öztürk eserleri ile veda etti

Değerli bilim hukuk ve inanç insanı Prof. Yaşar Nuri Öztürk 22.06.2016 tarihinde yakalandığı hastalığa yenik düşerek aramızdan ayrılmış ve sonsuzluğa intikal etmiştir. 22 Haziran 1945 yılında Sürmene ilçesinde dünyaya gelmiştir.

Birçok meziyeti bir arada yürüttü

Bir çok meziyeti bulunan değerli şahsiyet Prof. Yaşar Nuri Öztürk akademisyen, bilim adamı, yazar, araştırmacı, Tv programcısı, siyasetçi gibi birçok meziyete sahip iyi yetişmiş ve inanç alanında dünyada kabul görmüş ve referans alınan bir kişiydi.

İlk eğitimini yine kendisi gibi inanç alanında ömrünü tamamlamış Nakşibendi babasından öğrendi. Babası aydın bir inanç insanıydı. 9 yaşında hafız olarak kuran ve inanç konusunda temeli sağlam olan bir eğitim aldı.

Temel eğitimden sonra ilahiyat ve hukuk eğitimini tamlayarak üniversite öğrenciliğini tamamladı. 12 yıl imamlık ve vaizlik yaptıktan sonra üniversiteye dönerek akademik çalışmalara katıldı. 1980 yılında doktora, 1986 yılında doçentlik ve daha sonra Profesörlük ünvanını alarak uzun yılar hocalık ve dekanlık görevinde bulundu.

Arapça, Farsça, İngilizce, Fransızca dillerini de bilen sayın hoca bir çok akademik çalışma, konferans, tartışma programı, makale kaleme aldı. Çalışmaları Dünya’nın birçok ülkesinde beğeni topladı. araştırmaları uluslar arası alanda kaynak olarak kabul edildi.

Gerçek İslam olan Muhammedi ve Kurani dini anlatmak için bir ömrünü bu alanda hizmete adadı. Gelenekselleşmiş ve kurandan uzak din anlayışları ve dini siyasete alet edenlerle kuran ışığında zorlu bir mücadeleye girişti.

Bir çok eser ile aramızdan ayrıldı

50 ye yakın kitabı yüzlerce yazısı ve makalesi ile karanlık bir din anlayışına karşı gerçek İslam’ın bilinmesinde ve yaşanmasında kaynak kişilerden birisi oldu.

5 yılı aşkındır mücadele ettiği amansız hastalığa yakalanarak 22. Haziran 2016 yılında Yüce Tanrı’nın rahmetine kavuştu.

Siyasi yaşama atılan ve millet vekili dahi olup siyasi parti dahi kurmasının nedeni hep inanç cehaleti ve inanç sömürüsü ile mücadele etmekti.

Ruhu Şad olsun…

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

ShopPHP | v5