Makaleler » Blog » Yandex YandexART’ı Tanıttı

Yandex YandexART’ı Tanıttı

Yandex YandexART’ı tanıttı

Yandex, metin komutlarını kullanarak görseller ve animasyonlar oluşturabilen yeni bir yapay zeka ağı olan YandexART'ın lansmanını kamuoyuna duyurdu. YandexART bu aşamada Shedevrum uygulamasında kullanılıyor ve yakında Yandex Business, Yandex Klavye ve bunun gibi diğer Yandex hizmetlerinde de kullanıma sunulacak.

YandexART "cascade diffusion" yani “kademeli yayılım” adı verilen bir yöntem kullanıyor. Bu yaklaşımda her model bir önceki modele göre daha kaliteli ve yüksek çözünürlüklü bir görüntü meydana çıkarır. Öncelikle kullanıcının metin komutlarına göre bir resim veya animasyon açığa çıkar. Daha sonra görüntünün çözünürlüğü kademe kademe artırılarak daha fazla ayrıntı ilave olur.

YandexART, Shedevrum'un önceki nesil oluşturulan modeline göre daha gerçekçi ve detaylı grafikler ile karşınıza çıkıyor. Dahili değerlendirme sonuçlarına göre yeni nesil model, kullanım senaryolarının %60'ında daha iyi sonuçlar sağlıyor.

Yandex, YandexART'ın kalitesini yükseltmek amacıyla veri setini 1,5 kat yüksellti. Veri ağı artık içinde metin açıklamaları barındıran yaklaşık 330 milyon resim içeriyor. YandexART'ın ayrıca yeni bir metin tanıma algoritması var. Yrnri algoritma, kullanıcıların ihtiyaçlarını daha iyi anlamalarına yardımcı olur ve en iyi görsel görüntüleri sağlar.

Güncellenen YandexART, yüzlerin, gözlerin ve ellerin daha iyi tasarlanmasıyla hiper gerçekçi diyebileceğimiz portreler yaratabiliyor. Ayrıca belirli farklı kültürleri daha iyi kavrayabilyorlar. YandexART, ünlü yerleri ve şehirleri, önemli tarihi şahsiyetleri, dünya çapında sevilen çizgi film ve masal karakterlerini tespit ediyor.

YandexART nerelerde kullanılıyor

YandexART, Shedevrum kullanıcılarının görsel ve video oluşturma becerilerini geliştirmelerine yardımcı oluyor. Uygulama, kullanıcıların metin komutlarına dayalı olarak kendi sanat eserlerini oluşturmalarına olanak tanır. Bu çalışmalar resim, çizim, fotoğraf ve hatta animasyon olabilir.

YandexART, Shedevrum ile şu zamana kadar 100 milyonu geçen kullanımı aştı. Uygulama, kullanıcılara yaratıcılığı açığa çıkarmaları ve yeni şeyler denemeleri için yeni bir seçenek sunuyor.

Yandex Business'ta Reklamcılık

YandexART, Yandex Business kullanıcılarının reklam etkinliğini artırmasına yardımcı bir çaçışan gibi destek oluyor. Yandex Business, yapay zeka kullanılarak oluşturulan resim kütüphaneleri kullanıcılara sunmaktadır. Envanter, 650 farklı iş birimini kapsayan yaklaşık 3.000 görsel içermektedir.

Reklamverenler bu görselleri Yandex Business aracılığıyla reklam kampanyalarında kullanabilirler. Bu görseller reklamların daha fazla dikkat çekmesini ve daha fazla etkileşime sahip olmayı sağlar.

Yandex Business bünyesindeki reklam kampanyalarının %82'si yapay zeka tarafından oluşturulan görselleri kullanıyor. Yapay zeka görseller reklam kampanyanızın başarısında farkedilir rol oynar.

Yandex Keyboard'ta Arka Planlar

Yandex Klavye yakında YandexART'ı destekleyecek. Bu sayede kullanıcılar metin açıklamasına dayalı bir görsel oluşturabilir ve bunu arka plan olarak tanımlayabilirler.

Bu özellik kullanıcılara daha kişiselleştirilmiş seçenekler sunar. Kullanıcılar en sevdikleri fotoğraf veya görselleri arka plan olarak atayabilecek.

YandexART, yaratıcılığınızı yükselten, hayatınızı kolaylıklar getiren yeni bir yapay zeka uygulamasıdır. Shedevrum, Yandex Business ve Yandex Klavye gibi çeşitli uygulamalarda çalışmakta ve kullanıcıların bunlardan farklı özeliklerde faydalanmasına olanak sağlamaktadır.

fuarteknoloji.com blog servisi teknoloji severler için sundu.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

ShopPHP | v5