Makaleler » Blog » WhatsApp, verilerinizi Facebook ile paylaşıma açacak

WhatsApp, verilerinizi Facebook ile paylaşıma açacak

Facebook, WhatsApp’ı 19 milyar dolara satın aldıktan hemen sonra kullanıcılara verilerinin gizlilik kuralına uyulacağına ve Facebook ile paylaşılmayacağına dair bilgi vermişti. Bu durumu değiştirecek adımlar atılmaya başlandı.

WhatsApp satıldıktan hemen sonra ilkelerine bağlı kalacak bir duyuru ile kullanıcılarına bilgi vermişti.

Gelecekteki ortaklığımızın WhatsApp kullanıcılarının verileri ve gizliliği için ne anlama geleceği hakkında dolaşan birçok yanlış ve dikkatsiz bilgi” de var. Gizliliğinize saygı platformumuzda çok önemlidir. WhatsApp’ı sizin hakkınızda olabildiğince az bilgi edinme hedefi etrafında kurduk. Facebook ile ortaklık, değerlerimizi değiştirmek zorunda olduğumuz anlamına gelse, bunu yapmazdık. Bunun yerine, bağımsız ve özerk bir şekilde faaliyete devam etmemize izin verecek bir ortaklık kuruyoruz. Temel değerlerimiz ve inançlarımız değişmeyecek. İlkelerimiz değişmeyecek.”

Bu açıklama ile güvence veren WhatsApp bu duyurudan vazgeçen adımları atmaya başladı. WhatsApp’ın varsayılan olarak Facebook ile veri paylaşmaya 2016 yılında başladığı ve Veri paylaşımının amacı Facebook ile daha faydalı koordinasyon sağlamak, insanların Whatsappı ne sıklıkla kullandığına ilişkin verileri takip etmek olarak açıklamıştı.

2016 yılında başlayan veri paylaşımında kullanıcılara veri paylaşımını devre dışı bırakma seçeneği devam ediyordu. Şimdi başlayacak uygulamada ise mesajlaşma uygulamasının gizlilik politikasında yapılacak değişiklikler, XDA-Developers tarafından tespit edildiği gibi, devre dışı bırakma seçeneğini artık olmayacak.

WhatsApp kullanıcıları, hizmetin yeni şartları ve gizlilik politikası ile ilgili olarak bugün bildirim alacak. Yukarıdaki ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi bu bildirim,

1 - WhatsApp’ın verilerinizi nasıl işlediğini,

2 - işletmelerin Facebook’ta barındırılan hizmetleri.

3 - WhatsApp sohbetlerini depolamak ve yönetmek için nasıl kullanabileceklerini.

4 - WhatsApp’ın yakında Facebook ile nasıl iş birliği yapacağına dair bilgiler paylaşıyor.

Yapılar değişikliklerin 8 Şubat’ta yürürlüğe gireceğini ve WhatsApp kullanıcıların bu değişiklikleri kabul etmeleri halinde hizmetten faydalanacağı kesinlik kazanmış durumda.

Paylaşım seçeneğinin devreye girmesi ile birlikte en fazla  kişiselleştirilmiş reklamlar için verilerin kullanılacağı en fazla dikkat çeken husus olacak. WhatsApp tüm mesajlaşmalar için uçtan uca şifreleme kullanmaya uygulamasına ise  devam edecek. Bu nedenle mesajlarınızın veya aramalarınızın içeriği güvence altında olmaya devam edecek.

 

www.birbiral.com

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

ShopPHP | v5