Makaleler » Blog » Telefon Şifresini Unuttum Nasıl Açabilirim?

Telefon Şifresini Unuttum Nasıl Açabilirim?

Telefon Şifresini Unuttum Nasıl Açabilirim?

Telefonlarda güvenliği sağlamak için şifre desteğinden yararlanılıyor. Akıllı cihazları kilitlemek için hem Android hem de iOS tarafında farklı seçenekler kullanıcılara sunuluyor. Şifreleme işlemleri kişisel bilgilerimizin güvenliğini sağlamak için son derece önemlidir.

Şifresi unutulan telefon nasıl açılır? Birçok kullanıcı telefonlarının şifresini unutabiliyor. Yazımızda hem Android telefonlar için hem de iOS telefonlarda bu işletim sistemine sahip cihazlar için neler yapabileceğinizi açıklıyoruz.

Telefon Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım?

Akıllı cihazlarımıza koyduğumuz şifreleri zamanla unutabiliyoruz. Android cihazlarda unuttuğunuz şifreyi ise kurtarmak için doğru adımları atmanız gerekir. Android cihazlar, ana ekranı kilitlemek için farklı opsiyonları kullanıcılara sunuyor. Desen oluşturma, PIN girme ya da şifre belirleme işlemlerinden dilediğinizi tercih edebilirsiniz. Android ya da iOS cihazınız için oluşturduğunuz şifreyi unutursanız ne yapmanız gerekir?

Cep telefonlarını kullanan pek çok kişi telefon şifresi nasıl kırılır sorusunu arıyor. Cep telefonlarının unutulan ekran kilidi şifreleri kullanıcıları oldukça zorlayabiliyor.

Android cep telefonlarında fabrika ayarlarına dönmeden önce yapabileceğiniz bazı adımlar ile şifrenizi unutsanız da telefonu kullanıma açabilirsiniz. Bunlardan bazıları şunlardır;

  • Yöntem 1: Parmak izinizi veya yüz tanımanızı kullanın

Telefonunuzda parmak izi veya yüz tanımayı etkinleştirdiyseniz, şifreyi unutmuş olsanız bile telefonun kilidini açmak için bu yöntemlerden birini kullanabilirsiniz.

  • Yöntem 2: "Deseni unuttum" özelliğini kullanın

4.4 veya daha düşük bir sürümü çalıştıran bir Android telefonunuz varsa telefonunuzun kilidini açmak için "Deseni unuttum" özelliğini kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için:

Birçok kez yanlış desen girdikten sonra "Deseni unuttum" butonunu göreceksiniz. Üzerine dokunun.

     Daha önce telefonunuza eklediğiniz Google Hesabı kullanıcı adını ve şifresini girin.

     Ekran kilidinizi sıfırlayın.

  • Yöntem 3: Smart Lock'u kullanın

Telefonunuzda Smart Lock'u etkinleştirdiyseniz, şifre girmeden telefonunuzun kilidini açmak için bunu kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için telefonunuzun güvenilir bir cihaza veya konuma bağlı olduğundan emin olun.

Fabrika Ayarlarına Dönerek Şifre Sıfırlama

Fabrika ayarlarına dönerek sıfırlama işlemini gerçekleştirmek için cihazınızı kapatınız. Ses azaltma tuşu, ana ekran tuşu ve güç tuşuna aynı anda basarak format ekranının gelmesini sağlayabilirisiniz. Kurtarma modu üzerinden telefon sıfırlamak için;

  • Cihazı kapatın.
  • Güç düğmesine ve ses kısma tuşuna aynı anda basın.
  • Ses tuşlarını kullanarak ekran üzerinden ‘Kurtarma Modu’ sayfasına gidin.
  • Güç düğmesi üzerinden seçimlerinizi yapın.
  • Verileri Sil / Fabrika Ayarlarına Sıfırla seçeneğini tıklayın.
  • Yeniden kurulum yapın.

Kurtarma Modu üzerinden telefonu sıfırlama işlemi ile cihazınızı yeniden kullanıma açabilirsiniz. Kurtarma Modu üzerinden telefonu sıfırladığınız zaman yedeklenmemiş tüm verileriniz silinecektir.

Önemli not: Samsung telefonunuz varsa, fabrika ayarlarına sıfırladıktan sonra FRP (Fabrika Sıfırlama Koruması) kilidini de açmanız gerekebilir. Bunu yapmak için daha önce telefonla ilişkilendirilmiş olan Google Hesabı kullanıcı adını ve şifresini girmeniz gerekecektir.

Telefon Şifresi Neden Unutulur?

Android kullanıcıları cihazlarında Touch ID, Face ID, desen gibi farklı şifreleme yöntemleri kullanıyor. Birçok çok kullanıcı bu asıl şifreye ihtiyaç duymayacağını düşünerek önemsemeden şifre belirlemektedir.

Touch ID ve Face ID gibi şifreleme yöntemleri cihazın dış donanımına bağlı olarak çalışır. Dıştan gelebilecek darbelerde bu sistemin bozulmasına neden olabilir. Ön kamerada ya da parmak izi okuyucusunda oluşan bir sorun nedeniyle cihaz şifresini aktif duruma getiremeyebilirsiniz.

Telefonlarınız üzerinde mutlaka güçlü ve akılda kalıcı bir şifre belirleyerek problemlerin önüne geçebilirsiniz. Telefon şifresi kırma işlemleri için yazımızda yer alan adımları uygulayabilirsiniz.

fuarteknoloji.com birbiral sanal marketi için sundu.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

ShopPHP | v5