Makaleler » Blog » Sürmene bıçağının müzesi olacak

Sürmene bıçağının müzesi olacak

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı ve Sürmene Belediyesince Sürmene bıçağının sergileneceği müze yapılacak. İki kurum arasında İmzalanan protokol kapsamında çalışmalara başlandı.

Sürmene Belediyesi ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) arasında imzalanan protokol kapsamında, Sürmene bıçağının sergileneceği müze çalışmaları başladı. 

DOKA'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, coğrafi işaret tescili olan Sürmene bıçağının üretim aşamalarını, üretim metodunu, tarihsel gelişimini ve yapım araçlarını içine alan  bıçak müzesi protokolü imzalandı. DOKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman ile Sürmene Belediye Başkanı Rahmi Üstün tarafından imzalanan sözleşme ile yeni bir müze Sürmene’ye kazandırılmış olacak.

Kırsal kalkınma desteği ile

DOKA Genel Sekreteri Adıyaman, müzenin hem milli ve kültürel değerleri geliştirip geleceğe taşıması hem de turizm alanında yeni destinasyonlar oluşturması yönüyle başarılı bir proje olacak.

Türkiye’de yaşayan herkesin bildiği ve mutfaklarda sevilerek kullanılan ürünler içinde olan Sürmene Bıçağı korunması yönünde önemli bir adım atıldı. Ünü ülke dışına taşması için yapılan bu çalışma bölge tarihi ve kültürünün yaşatılmasına öneml katkı saplayacak.  Bu proje, Sürmene bıçağını koruyacak, pazarlama gücü artıracak, bıçağın gerçek üreticilerini bilinmesini ve korunmasını koruyarak. Kolektif bir hak olarak bölgesel kalkınmaya ve ülke ekonomisine katma değer sağlayacak. Bölge turizmine sağlayacağı ilave katkı ile artı bir hizmet gelişmiş olacak.

Sürmene Bıçağı 3 bin yıllık

Sürmene Belediye Başkanı Üstün verdiği bilgiler arasında ise Sürmene'de bıçakçılığın 3 bin yıl bir tarihinin olduğu yönünde. Sürmene Belediyesi 2017 yılında Sürmene bıçağını tescil ettirerek çalışmaların ilk temelini atmış. Bugün yapılan bu çalışma tescil çalışması ile başlamış.

Bıçak müzesinin sadece Sürmene'ye ve bölgeye değer katması bekleniyor. Evliya Çelebi, seyahatnamesinde gemicilerin gemilerini Yeniay Limanı'nda tamir ettiklerini ve kesici aletlerini de Sürmene'de demir ustalarına biletmişlerdir.

Bıçak tarihi ile ünlenen sürmene bu proje ile ilgi ve kurumsallığına katkı sağlayacak. Birbiral.com olarak başarılı çalışma için yetkilileri tebrik ediyoruz.

Birbiral.com ailesi

 

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

ShopPHP | v5