Makaleler » Blog » Sony - İnandığını Yapmaya Devam Ediyor!

Sony - İnandığını Yapmaya Devam Ediyor!

Sony - İnandığını Yapmaya Devam Ediyor!

Dünya üzerinde adı en çok duyulan ve bilinen markaların başında gelen Sony kime aittir? ne zaman kurulmuştur? gibi sorularda hep merak konusu olmuştur. Sony firması, 1946 senesinde, Japonya başkenti Tokyo’da Akio Morita ve Masaru Ibuka işbirliği ile kurulmuştur. Şirketin bütün adı Sony Corporation’dır. Kurulmasını takiben hızlı bir şekilde büyümeye başlayan şirketin 2012 itibariyle CEO’su yine Japon olan Kazuo Hirai isimli bir iş adamıdır. Günümüzde ise Hirai yönetim kurulu başkanı olarak görevine devam etmektedir. Birçok alanda hizmet veren ve ürün çeşitliliğine sahip olan Sony, dünyanın en büyük oyun konsolu üreticisi durumundadır. Ek olarak video oyun yayıncılığı alanında da 2. büyüktür.

Sony & Ericsson Hala Ortak Mı?

Sony firması telefon alanına da 2001 senesinde Sony Mobile markası ile el atmış ve Ericsson firması ile ortaklığa girerek bu alanda ürünler çıkarmaya başlamıştır. Sony ve Ericsson hala ortak mı? sorusu da akla gelen sorulardan biridir. Cevabı ise; Sony, 2012 yılından beri Ericsson’un tüm haklarını almış ve tek başına devam etmektedir. Xperia modelini artık tek başına bir şekilde üretmeye ve pazarlamaya başlamış olan Sony, bu modelin reklamları içinde sponsor olarak UEFA’yı seçmiş ve bu yatırımdan oldukça etkili dönüş almıştır.

Sony Akıllı Telefon Modelleri

En iyi Sony cep telefonu modeli hangisidir sorusunun cevabı ise Sony Xperia Z1 III demek yanlış olmaz. En son modeli ve en iyi modelidir. Pahalı bir modeldir ancak uygun fiyatlı seçenekte alt modelleri de vardır. Sony telefon modelleri en son modelden en eski modele sırasıyla şu şekildedir;

  • Sony Xperia Z1 III - 256 GB
  • Sony Xperia PRO I - 512 GB
  • Sony Xperia Z1 II - 256 GB
  • Sony Xperia 5 II - 128 GB
  • Sony Xperia 5 III - 128 GB
  • Sony Xperia XZ2 Premium - 64 GB
  • Sony Xperia 1 - 128 GB
  • Sony Xperia 5 - 128 GB
  • Sony Xperia 10 III - 128 GB

Sony Artık Üretilmiyor Mu?

Sony Türkiye’de yok mu? sorusunu soran çok kişi var. Sony firması uzun zamandır Türkiye’de satılmıyor. Yapılanma sürecinde birçok pazar ülkesini bırakan Sony için durum 2023 içinde pek değişecek gibi durmuyor. Politikaları gereği sektörün hızına karşı yapılan stratejik hataların getirisi olarak bu pazarda kayıplar yaşaması, Sony firmasının bu alanda sıkıntılar yaşamasına neden olmuştur.

Sony'nin akıllı telefon serisi küçük ama birinci sınıf olup, fotoğrafçılık ve videografiye odaklanmaktadır.

İşte mevcut Sony’in son akıllı telefon modelleri:

ony Xperia 1 IV, Sony'nin 2023 yılı için amiral gemisi akıllı telefonudur. 120 Hz yenileme hızına sahip 6,5 inç 4K OLED ekrana, Snapdragon 8 Gen 1 işlemciye, 12 GB RAM'e ve 256 GB/512 GB depolama alanına sahiptir. Ayrıca değişken optik yakınlaştırma ve değişken diyafram açıklığına sahip lenslere sahip benzersiz bir üç lensli arka kamera sistemine sahiptir.

Sony Xperia 5 IV, Xperia 1 IV'ün daha kompakt bir versiyonudur. 120Hz yenileme hızına sahip 6,1 inç 1080p OLED ekrana, Snapdragon 8 Gen 1 işlemciye, 8 GB RAM'e ve 128 GB/256 GB depolama alanına sahiptir. Ayrıca Xperia 1 IV ile aynı üç lensli arka kamera sistemine sahiptir.

Sony Xperia 10 IV, Sony'nin orta sınıf bir akıllı telefonudur. 60Hz yenileme hızına sahip 6 inç 1080p OLED ekrana, Snapdragon 695 işlemciye, 6 GB RAM'e ve 128 GB/256 GB depolama alanına sahiptir. Aynı zamanda üç lensli bir arka kamera sistemine sahiptir ancak lensleri Xperia 1 IV ve Xperia 5 IV'ten daha az güçlüdür.

Sony Xperia Pro-I, fotoğrafçılar ve kameramanlar için tasarlanmış benzersiz bir akıllı telefondur. Arka kamerada, Sony'nin bazı Alpha aynasız kameralarında kullanılan sensörün aynısı olan 1 inçlik bir Exmor RS sensörü bulunur. Ayrıca özel deklanşör düğmesi ve manuel kontroller gibi çeşitli profesyonel kamera özelliklerine de sahiptir.

Sony Xperia L4, Sony'nin bütçe dostu bir akıllı telefonudur. 6,2 inç 720p LCD ekrana, MediaTek Helio P22 işlemciye, 3 GB RAM'e ve 64 GB depolama alanına sahiptir. Ayrıca üç lensli arka kamera sistemine de sahip.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

ShopPHP | v5