Makaleler » Blog » Singeç Çermik kaplıcası Pertek Tunceli

Singeç Çermik kaplıcası Pertek Tunceli

Singeç Çermik kaplıcası Pertek Tunceli

Singeç Çermik kaplıcası günümüzde Tunceli ili Pertek ilçesi Hozat yolu on ikinci kilometre üzerinde bulunan singeç köprüsü üzerinde bulunan singeç çayının bir kilometre sonunda bulunmaktadır.

Dersim yöresinin şifalı kaplıcalarından olan kaplıca, Singeç köprüsü yakınlarında bulunan Çermik köyünde ilk olarak Ermeniler tarafından yöre halkına şifa dağıtan şifahane olarak işletilmiştir. 1974 yılında Keban barajının yapılmasından sonra kaplıca sular altında kalmıştır. 2010 yılında kaplıca tekrar keşfediliyor ve iş insanı Selahattin Şerefoğlu tarafından yol yapılıyor. Buraya doğa ile iç içi ve doğaya uygun sade, şirin bir tesis yapılmıştır.

İdeal Termal Su

Kaplıca Suyu 38 derece ideal sıcaklıktadır. Mineral bakımından zengin ve içilebilir özelliği ile çevre iller içinde ender özeliktedir. Kalsiyum, Magnezyum, Sodyum, Demir gibi mineraller ile Kemik erimesine, sivilce, akne ve gut rahatsızlığına iyi gelir. Sedef hastalığı böbrek taşı düşürmeye birebir faydalıdır.

Pertek Termal'in faydaları

  • Romatizmal hastalıklar: Pertek Termal'in suyu, romatizmal hastalıklara, özellikle de eklem ağrılarına iyi gelmektedir.
  • Cilt hastalıkları: Pertek Termal'in suyu, cilt hastalıklarına, özellikle de egzama ve sedef hastalığına iyi gelmektedir.
  • Kadın hastalıkları: Pertek Termal'in suyu, kadın hastalıklarına, özellikle de kısırlık ve menopoz şikayetlerine iyi gelmektedir.
  • Sindirim sistemi rahatsızlıkları: Pertek Termal'in suyu, sindirim sistemi rahatsızlıklarına, özellikle de gastrit ve reflüye iyi gelmektedir.

Çevresinde Dağ keçisi olarak anılan geyikler ve Singeç çayında su samuru ve balıkların bulunduğu doğa ile iç içe harika bir mekanda sağlığınıza kavuşmak için ideal bir kaplıcadır.

Güler güzlü ekibi, samimi ve içten hizmeti ile Singeç Çermik kaplıcaları ile şifa merkezidir. Aileniz ile güvenle gelebileceğiniz bir tesistir.

Tesis görevlisi Eşref Akın bey ve eşi Serpil hanıma, hizmetleri ve verdiği bilgiler için kendilerine teşekkür ederiz.

Tesis Sabah saat 07:00 de açılmaktadır. 08-05-2022 tarihinde açılan tesis 30 Eylül 2022 tarihine kadar açık kalacaktır.

Eşref Akın tel no : 0 530 467 62 89 Not: Tesis alanında telefon çekmemektedir.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

ShopPHP | v5