Makaleler » Blog » Pierre Loti Tepesi ile İstanbul Haliç Seyri

Pierre Loti Tepesi ile İstanbul Haliç Seyri

Pierre Loti Tepesi nerede?

Pierre Loti Tepesi diye ünlenen tepe İstanbul'un Eyüp ilçesinin Haliç’e  bakan ünlü bir tepesidir. Eyüp Merkez Mah. Karyağdı Sok. No:20 34050 İstanbul Eyüp semti açık adresidir.

Pierre Loti Hikayesi?

Paris’te başlayan Uzun yıllar İstanbul'da yaşamını sürdürmüş ve İstanbul'a olan hayranlığı ile tanınan Fransız romancı ve deniz subayı Pierre Loti ile hikaye meşhur olmuştur. Tepe, İstanbul’un Haliç ve Boğaz'ın muhteşem manzaralarını görme imkanı sunar. Yerli ve yabancılar için bir turizm merkezidir.

Tepede ismini Pierre Loti'den alan meşhur bir çayevi var. Çayevi hem yerli halk hem de yabancı turistler için tercih edilen bir mekandır ve manzaranın güzelliğini seyretmek ve dinlenmek için harika bir yerdir. Tepede Pierre Loti'nin hayatı ve eserlerinin sergilendiği küçük bir müze de bulunmaktadır.

Pierre Loti Tepesi nasıl gidilir?

TF2 (Eyüp - Piyer Loti) Teleferik Hattı'na (teleferik) binerek Piyer Loti'ye ulaşabilirsiniz. Eyüp'ten kalkan teleferik sizi yaklaşık 5 dakikada tepeye çıkarıyor.

Yürüyerek : Yürüyerek harika bir gezi yapmak isteyenler ise Eyüp camisinin arkasından patika yoldan yürüyerek tepeye çıkabilir. Tepeden yürüyerek inmek ise tabi ayrı bir heyecan. Araçları olanlar ise Eyüp merkezden tepeye ulaşabilirler.

Tramvay : Eminönü-Alibeyköy Tramvay (T4) ile Eyüpsultan durağında inip teleferik ile ulaşmak.

İETT otobüsleri :  Eminönü, Taksim, Şişli, Kazlıçeşme-Marmaray, Vezneciler, Yenikapı Gaziosmanpaşa İETT duraklarından kalkan ve Eyüp’ten geçen çok sayıda İETT otobüsü ile.

Minibüs : Eyüp’ten geçen Aksaray, Bayrampaşa ve Gaziosmanpaşa Pazariçi minibüsleri ile ulaşım mümkündür.

 İşte Piyer Loti'de yapabileceğiniz güzel şeylerden bazıları:

  • Haliç ve Boğaz'ın panoramik manzarasını seyretmek.
  • Pierre Loti çayevinde odun ateşi ile pişen çay ve kahve içmek
  • Pierre Loti alanında tarihi yapıları gezimek.
  • Tepenin etrafında yürüyüş yapmak.
  • Fazla bir alan olmasa da Piknik yapmak.
  • Fotoğraf ve video çekmek.
  • Kaşgari dergahı ve Karyağdı baba tekkesini ziyaret etmek

Pierre Loti Kimdir?

Pierre Loti ismi ile bilinen kişinin gerçek adı Louis-Marie-Julien Viaud’dir. Egzotik romanları ve kısa öyküleriyle bilinen bir Fransız romancı ve deniz subayıydı. 14 Ocak 1850'de Fransa'nın Rochefort kentinde dünyaya geldi. 10 Haziran 1923'te Fransa'nın Hendaye kentinde yaşama veda etti.

Loti'nin seyahatleri sayesinde Orta Doğu, Asya ve Güney Denizleri de dahil olmak üzere dünyanın birçok ülkesini dolaştı. Farklı kültürlerden büyülendi ve bu yerlerdeki deneyimlerini sık sık kaleme aldı. Romanlarında çoğunlukla güçlü kadın karakterler öne çıkar ve aşk, kayıp ve kültürel kimlik temaları ile bilinir.

Loti'nin en ünlü eserlerinden birkaçı Aziyadé (1879), Le Mariage de Loti (1880) ve Le Roman d'un Spahi'dir (1881). Aynı zamanda üretken bir gezi yazarıydı ve Japonya, Tahiti ve diğer yerler üzerine yazdığı kitaplar zamanında çok popüler olmuştu.

Loti, edebiyat çevrelerinde tartışmalı bir şahsiyetti ve çalışmaları, Oryantalist klişeleri nedeniyle eleştirildi. Bununla birlikte, 19. yüzyılın sonları ve 20. yüzyılın başlarındaki en önemli Fransız yazarlarından biri olarak kabul edilir. Romanları ve gezi yazıları hala güncelliğini korumakta insanlar tarafından okunmaya ve beğenilmeye devam etmektedir.

Birbiral.com haber merkezi tarafından hazırlanmıştır.

 

 

 

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

ShopPHP | v5