Makaleler » Blog » Okyanusların tabanında milyonlarca atık bekliyor

Okyanusların tabanında milyonlarca atık bekliyor

Bilim insanları okyanusların tabanında bulunan atıklar ile ilgili tahminlerini açıkladı. 14 milyon ton mikroplastik atık okyanusun tabanında olduğunu tahmin ediyor. Bu, su yüzeydeki plastik çöplerden 35 kat fazla olduğu anlamına geliyor.

Avustralya'daki İngiliz Uluslar Topluluğu Bilimsel ve Endüstriyel Araştırma Örgütüne (CSIRO) bağlı araştırmacılar okyanus tabanındaki kirlilikle ilgili çalışmayı tamaladı. Çalışma sonuçlarını "Frontiers in Marine Science" dergisinde yayınlanan araştırmada, okyanus derinliklerindeki plastik çöplerin tahminlerden çok daha büyük tahribata yol açtığı gözler önüne serdi.

Çalışma Avustralya'nın güneyindeki Büyük Avustralya Körfezi'nin 380 kilometre açıklarında ve 3 bin metre derinlikte yapıldı. Burada numune toplayan araştırmacılar, her 1 gram okyanus tortusunda 5 milimetreden küçük 1,26 mikro-plastik parça olduğunu tespit etti.

Araştırmacılar, tespit edilen bulguların okyanus tabanında 14 milyon ton mikro-plastiğe denk geldiğini açıkladılar. Bu, okyanus tabanının, yüzeydeki plastik atıklarından tam 35 kat fazla atığı barındırdığı anlamına geliyor.

"Okyanus derinliklerinde dahi plastik kirlilikten var

 

Trthaber’de verilen habere göre Araştırmaya önderlik eden okyanus bilimci Justine Barrett okyanuslara ulaşan plastik atıkların tabanda çözüldüğünü ve ayrışan mikro parçaların okyanus tabanına çöktüğünü anımsatarak, "Okyanus derinlikleri dahi plastik kirlilikten etkileniyor" açıklamasında bulundu.

Bilim insanları plastik kirliliği bu zamanın en önemli çevre sorunlarından biri olarak tanımlıyor. Plastik kirlilik, doğal çevreyi ve canlı yaşamını yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bırakırken insan sağlığı için de ciddi tehlikeler açığa çıkarıyor.

Dünyada plastik tüketimi ve buna bağlı olarak plastik atıklar çığ gibi büyümeye devam ediyor. Bilim insanları mevcut kirlenme eğilimin sınırlanması halinde dahi 2040 yılında dünyada karalar ve denizlerdeki plastik atık miktarının 710 milyon tona ulaşacağını yönünde görüş ortaya koyuyorlar.

Birbiral olarak doğa ve insan yaşamına kolaylık sağladığı kadar tehlike de saçan atıklar konusunda insanların bilinçli tüketim içinde olmasını tavsiye ediyor.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

ShopPHP | v5