Makaleler » Blog » Öksürük sesiyle 'Covid-19 teşhisi yapan' yazılım geliştirildi

Öksürük sesiyle 'Covid-19 teşhisi yapan' yazılım geliştirildi

ABD'de yapay zekayla testi

ABD'de Covid-19 hastalarını öksürük sesinden tespit eden bir yazılım geliştirildi.  Yazılım ile 98,50 oranında koronavirüs testi pozitif çıkanlar arasında teşhis ediyor. Başka semptom göstermeyenler içinde ise başarı oranı yüzde 100 oldu.

ABD'de yeni geliştirilen yapay zekayla yazılımıyla, kşilerin öksürüklerinin sesinden Covid-19 hastalarıtespit edildi.

Yazılım 98,5 doğruluk oranıyla koronavirüs testi pozitif çıkanlar arasında vakaları yüzde teşhis ederken, başka semptom göstermeyenler içndeki başarı oranı yüzde 100 oldu.

Elde edilen sonuçlara rağmen yazılımın kullanılabilmesi için önce denetleyici kurumlardan geçmesi ve izin alması gerekiyor.

Uzmanlar, belirti göstermeyen Covid-19 hastalarındaki temel farkın, öksürüklerini insan kulağının duyamaması olarak belirtiyor.

Masschusettz Teknoloji Enstitüsü'nde (MIT) tarafından Yapay zeka yazılımı, geliştirildi.

IEE Tıp ve Biyolojide Mühendiszlik Güncesi adlı bilimsel bir yayında yer alan araştırmayı yapan ekipten Brian Subirana, "Belirti göstermeniz olsanız dahi, Covid olduğunuzda ses üretme yönteminiz değişiyor" dedi.

Çalışmada "Okullar, işletmeler ve ulaşım yeniden açılırken, öğrencilerin, işçilerin ve halkın günlük taramadan geçirilmesi ya da gruplardaki salgınları çabuk ortaya çıkarmak için kitlesel testlerde kullanılabilir" denildi.

Carnegie Mellon Üniversitesi, Cambridge Üniversitesi ve İngiliz sağlık şirketi Novoic yapay zeka gibi benzer projeler üzerinde çalışmalar yürütüyor.

İngiltere'nin Cambridge kentindeki "Covid-19 Sesler Projesi"nde, Temmuz ayında nefes ve öksürük seslerinin titretişimine dayanarak, pozitif koronovirüs vakalarının yüzde 80’e yakın oranında başarıyla tespit edildiğini açıklamıştı.

Projeyi yürütenler, Mayıs itibarıyla 378 kişinin gönderdiği 459 öksürük ve nefes sesi örneği üzerinde çalışarak ilk adımı attılar. Şu an ise 30 bin kişi kayıta sahip veri üzerinden çalışmalar devam ediyor.

Bunu yanında diğer proje yürütücüsü MIT ise 70 bin dolayında ses örneğine sahip olduğunu açıkladı. Bunların 2500'ünün de teyitli covid vakalarına ait sesler olduğu açıklandı.

Yapay zeka uzmanı Calu Chace, algoritmayi "klasik bir AI (yapay zeka)" çalışması diye tanımladı.

Chace, "Bir makineye çok sayıda röntgen girip, kanseri tespit etmeyi öğretmekle aynı prensip. Yapay zekanın işe yaramasının bir örneği ve ilk kez bunun olumsuz bir yanını görmüyorum" dedi.

Yapay zeka çalışmalarının covid 19 ile mücadelede insan yaşamına kolaylaştırıcı etkisini kısa süre içinde daha fazla hissedeceğiz.

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

ShopPHP | v5