Makaleler » Blog » Mevlana'yı anma etkinliğine Covid 19 düzenlemesi

Mevlana'yı anma etkinliğine Covid 19 düzenlemesi

Gönül insanı Hazreti Mevlana'nın 747. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma etkinliği, COVID-19 nedeniyle bu yıl 7 ve 17 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek.

Konya'da, önceki senelerde 7-17 Aralık tarihlerinde yapılan Hazreti Mevlana'yı anma etkinlikleri bu yıl yeni tip koronavirüs salgınının artması nedeniyle yeni düzlemelere gidildi.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre, anma etkinliği COVID-19 pandemisi dolayısıyla sadece 7 Aralık Pazartesi ve 17 Aralık Perşembe günleri gerçekleşecek.

Bu yıl yine anma törenlerinin ana teması 'İhsan Vakti' olarak belirlendi. Anma törenlerinde, daha önceki yıllarda yapılan yürüyüş Türbe önü buluşmaları, Nevbe Merasimi, Bana Sor, sergi, konferans, panel, konser, tiyatro gibi salon, sahne ve açık alan etkinlikleri olmayacak.

Sadece Mevlevi Ayin-i Şerif'i icra edilecek

Yeni tip koronavirüs salgını yapılan kısıtlamalar kültürel-sanatsal etkinliklerine de yansıdı. Bu kapsamda getirilen kriterlere göre yapılacak 747. Vuslat Yıldönümü Törenlerinde, sadece Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu Mevlevi Ayin-i Şerif'ini icra edecek.

Daha önceki yıllarda yapılan Mesnevi Sohbeti ile Tasavvuf Müziği Konseri de Törenlerde yer almayacak.

Mevlevi Ayin-i Şerif’inin icra edileceği Mevlâna Kültür Merkezi'ne, salon kapasitesinin sadece beşte biri oranında ziyaretçi alınacak. Mevlana sevenleri, salona HES Kodu ile giriş yapacak.

En fazla 1200 kişi olabilecek

Pandemiden önceki yıllarda ülke içinden ve dışından yerli ve yabancı binlerce Mevlana seveninin  katıldığı anma etkinliklerine yeni düzenlemeler nedeniyle bu yıl sadece iki program için toplamda 1200 kişi katılabilecek.

Törenin katılacakların biletleri, "http://ebilet.konyakultur.gov.tr" adresinden temin etmeleri gerekiyor.

Törenler dijital platformlardan da yayınlanacak ve Mevlana sevenleri ile buluşacak.

Mevlana'nın Hak ile buluşmasına 'Şeb-i Arus' denir

Afganistan sınırları içerisinde yer alan Horasan'ın Belh şehrinde 30 Eylül 1207 tarihinde dünyaya gelen Mevlana, 17 Aralık 1273 tarihinde Konya'da Hakkın katına yükseldi.

Mevlana, ayrılık gününü yeniden doğuş, sevdiğine yani Allah'ına kavuşmak olarak anlattı.

Hakka kavuştuğu gün  'düğün gecesi' anlamına gelen 'Şeb-i Arus' dediği içinde Mevlevilikte, Mevlana'nın emaneti Hakka teslim ettiği gün 'Şeb-i Arus' olarak anılır.

Mevlana'nın ölüm yıl dönümlerinde 'Vuslat' (Sevgiliye kavuşma)  ibadeti yapılıyor.  Her yıl 7-17 Aralık tarihleri arasındaki anma etkinliği, bu yıl koronavirüs tedbirleri kapsamında kısıtlamaya gidildi.

Birbiral.com gönül sultanı Mav

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

ShopPHP | v5