Makaleler » Blog » Koronavirüs ölümleriyle hava kirliliğinin etkisi öğrenildi

Koronavirüs ölümleriyle hava kirliliğinin etkisi öğrenildi

Covid 19 ile ilgili yeni yürütülen bir araştırma, dünya genelinde meydana gelen yeni tip koronavirüs (COVID-19) kaynaklı ölümlerin yüzde 15'inin hava kirliliğiyle doğrudan bağlantılı olduğunu ortaya koydu.

"Cardiovascular Research" dergisinde son bulguları yayımlanan çalışmada, Amerikalı ve Çinli bilim adamlarının elde ettiği epidemiyolojik veriler dikkate alındı.

Dünya genelinde COVID-19 nedeniyle yaşanan can kayıplarının yüzde 15'inin hava kirliliğiyle doğrudan bağlantılı olduğu sonucuna varılan araştırmada, Doğu Asya’da, covid 19 kaynaklı yaşanan ölümlerin yüzde 27’sinin hava kirliliğine bağlı olduğu belirtildi.

Çalışmada, hava kirliliğinden tetiklenen ölüm oranları Avrupa’da yüzde 19, Kuzey Amerika’da ise yüzde 17 olarak tespit edildi.

Havadaki kirli partiküllere maruz kalmak

Araştırmacılar, COVID-19'dan ölümler ve hava kirliliği arasında direkt bir "sebep-sonuç" olduğu konusunda kesin bir bağ olmadığını yine de  daha az kirli havayı solunması  durumunda ölümlerin bir daha az olduğu sonucuna ulaştılar.

Mainz Üniversitesi Tıp Merkezinden Thomas Munzel, hava kirliliğine uzun süre maruz kalma ve COVID-19'un yarattığı enfeksiyon bir araya geldiğinde özellikle kalp ve damarlar açısından insan sağlığı üzerinde olumsuz etkiye sahip olduğu kesinleşmiş oldu.

Araştırmada, havadaki kirli partiküllere uzun süre maruz kalmanın, virüsün neden olduğu ölümcül sonuçlara yol açan semptomları ağırlaştırdığı ortaya çıktı.

Birbiral.com sağlıklı ve yaşanılabilir bir çevrenin insan sağlığına olumlu katkısını ortaya koyan bu araştırmayı daha fazla dikkate aşınması gerektiğine inanmakta.

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

ShopPHP | v5