Makaleler » Blog » Koronavirüs belirtileri gözlerde de tespit edildi.

Koronavirüs belirtileri gözlerde de tespit edildi.

Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Tuncay Sezgin tarafından trthaber.com a yapılan açıklamada koronavirüs enfeksiyonu bulaşan kişilerin yüzde 1-2'sinde gözde hastalık belirtilerinin olduğu tespit edilmiştir.

Covid 19 bulaşmasında göze dikkat

Yeni tip koronavirüsün (Covid-19) ile ilgili her geçen gün yeni bulgulara ve belirtilere dair araştırma ve bilgiler kamuoyu ile paylaşılmaya devam ediyor. İnsan gözlerindeki belirtilerine ilişkin son açıklama Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Tuncay Sezgin tarafından yapıldu.  , "Çok sık görülen ve karşılaşılan bir durum olmamakla birlikte, koronavirüs enfeksiyonu bulunan kişilerin gözünde de belirtilerin olduğu saptanmıştır. Konjonktivit denilen kırmızı göz belirtileri tespit edilmiştir. Yani göz de aynı zamanda bu hastalık için önemli bir bulaşma tespit edilmiştir.

Çoğunlukla koronavirüsün kişiden kişiye damlacık yoluyla bulaştığı bilinmekle birlikte bu damlacıkların vücuda göz yoluyla da girerek enfeksiyon oluşturabildiğini son gelen bilgilerin arasına dagil oldu.

Covid 19 virüsle enfekte kişinin, konuşması, hapşırması ve öksürmesi sonucu açığa çıkan damlacıkların göze temas etmesiyle gözün konjonktiva (göz kapaklarının içini ve gözlerin beyaz kısmını kaplayan zar) tabakasında bir enfeksiyon bulaştırdığı tıp

Gözyaşlarına bulaşan covid-19 bulaşmış damlacık enfeksiyonu ile hastalık bulaşabilmektedir. .veya gözde enfeksiyon oluşturmayıp, gözyaşı yoluyla burna akmakta ve burun yoluyla da solunum yollarında enfeksiyon oluşturabilmektedir. Hastalığın gözdeki belirtisi ise kırmızı göz görünümüdür. Gözde gözde kırmızı görünüm olan kişiler diğer bulgular ile test edilmekte ve hasta olup olmadığı belirlenmektedir.

Koruyucu gözlükler ve günlük lens tavsiye edilir

 

Gözde bulaşma ihtimalinin hastalarda % 1-2 olmasına istinaden gözlerin korunmasında koruyucu gözlükler tercih edilebilir. Özellikle kişilerle çok sık ve yakın temas halinde bulunulan mesleklerde, numaralı gözlüğü olmayan kişiler koruyucu gözlükler kullanılabilir. Gözlüğün, göz yoluyla bulaşmayı engellemediği ancak azalttığı saptanan bilgiler arasındadır.

Gözün korunması tedbiri için günlük kontakt lens kullanımına dönülmei faydalı olabileceğini olabileceği için tavsiye edilmektedir. Kullan at diye ifade edilen lensler gözde koruyucu özelliği daha yüksek olabilmektedir.

Kişilerle yakın temas halinde bulunan meslek gruplarında siperlik kullanımının önemi belirgin olarak kendisini göstermektedir. Siperlik ile yüzde bulaşma noktalarının korunmasına olumlu katkı sağlanmaktadır.

Covid-19 bulaşma yollarından olan göze dikkat edilmesi artık gereklidir. Birbiral.com sağlıklı günler diler.

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

ShopPHP | v5