Makaleler » Blog » Kırsalda mobil haberleşme altyapısı genişliyor

Kırsalda mobil haberleşme altyapısı genişliyor

Mobil haberleşme altyapısı bulunmayan birçok yer hizmet bekliyor. Bu kapsamda başlatılan seferberlik çerçevesinde Gelecek yıl 300 yerleşim yerinin mobil geniş bant haberleşme altyapısı hizmete girecek.

2021 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'na kaliteli ve yüksek hızlı erişim imkanı barındıran sabit ve mobil geniş bant altyapıları yaygınlaşması dahil edildi. Proje ile yaygınlaştırılacak, fiziksel altyapıların ortak kullanımı teşvik edilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile müşterek yürütülecek çalışmalar kapsamında, elektronik haberleşme altyapısı kurulumuna ilişkin izin ve geçiş hakkı süreçleri etkinleştirilecek.

Haberleşme bilgi sistemleri, baz istasyonları...

Yüksek hızlı ve kaliteli geniş bant elektronik haberleşme altyapılarının ülke çapında yaygınlaştırılmasına yönelik elektronik haberleşme fiber ağ, bilgi sistemleri, baz istasyonları, geçiş hakkı ve tesis paylaşımı gibi mobil hizmetlerde çalışmalar başlayacak.

Baz istasyonlarının kira bedellerinin düşürülmesi için yapılan çalışmalar nihayete erdirilecek.

Geçiş hakkı ve baz istasyonu ruhsat konusuna ilişkin mevzuat çalışmaları tamalanacak..

Geçiş hakkına ilişkin usul ve esaslarda ihtiyaç duyulan düzenlemeler yapılacak.

Baz istasyonu ruhsatı ile İmar Kanunu'nda yapılacak değişikliğin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ikincil mevzuat taslağı çalışmaları hazırlanacak.

5G yol haritası belirginleşiyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile BTK tarafından yürütülecek çalışmalar kapsamında da geniş bant altyapıları, ticari olarak ulaştırılamayan bölgelerde devlet desteğiyle kurulup, işletilmesi amacıyla Mobil Haberleşme Altyapısı Olmayan Yerleşim Yerlerine Altyapı Kurulması Projesi'nde üçüncü faz çalışmaları 2021 yılı başında başlanacak.

Bu çalışmalar kapsamında 300 yerleşim yerine mobil geniş bant haberleşme altyapısı kurulacak.

Elektronik haberleşme sektöründe, hizmette ve altyapıda yakınsamanın etkileri, teknolojik gelişmeler ile arz ve talep dinamiklerindeki bölgesel farklılıklar dikkate alınarak değerlendirilecek.

Bu kapsamda, 5G yol haritası uygulamaya alınacak, Mobil Genişbant Spektrum Stratejisi tamamlanacak, 5G teknolojisine geçiş kapsamında test faaliyetlerine ilişkin düzenleme çalışmaları yapılacak.

Mobil teknolojinin yaygınlaşması için atılan bu adımları www.birbiral.com olarak devamının gelmesi dileği ile desteklerimizi sunuyoruz.

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

ShopPHP | v5