Makaleler » Blog » Kırık ekranlara Keten tohumlu tamir!

Kırık ekranlara Keten tohumlu tamir!

Keten tohumu yağı kullanılarak kırık telefon ekranı tamiri mümkün olabilecek.

Güney Kore'de teknoloji alanında yapılan yeniliklere bir yenisi daha eklendi. Koreli Bilim adamları, cihazların ekranlarını keten tohumu yağı ile zenginleştirerek kendini tamir edebilen ilginç ve merak uyandıran bir çözüm geliştirdi

Teknoloji yaşamımızdaki ağırlığını arttırdıkça beraberinde sorunları da getiriyor. Akıllı telefon kullanıcıları önemli bütçe ile sahip oldukları cihazları koruma altına almak için ek ürünler alıyorlar. Yine de akıllı cihazların ekran kırılmalarına maruz kalıyorlar.

Telefon ekranı kırılmaları sıkça karşılaşılan bir durum. Ekran kırılmaları ile karşılaşanlar adeta kriz moduna giriyorlar. Kırılma ile karşılaşılan bir telefonun tek çözümü cihazın ekranının yenisi ile değiştirilmesinden geçiyor.

Hemen hemen dünyada yaşayan insanların çoğunluğunun günlük yaşamına giren akıllı telefonlarının ekran kırılmalarına çözüm olacak buluş Güney Korali teknoloji geliştiricilerinden geldi.    

Güney Kore'deki Kore Bilim ve Teknoloji Enstitüsü'nden (KIST) geliştirilen yenilikçi yöntemle harika bir çözüm buldular. Keten tohumu yağı kullanılarak yapılan bu yenilik mobil cihaz kullanıcıları arasında heyecan uyandırdı.

Kendi kendini onarak ekran geliyor.

 

Kore Bilim ve Teknoloji Enstitüsü'nden (KIST) Dr. Yong-Chae Jung başkanlığındaki ekip tarafından yürütülen çalışmada kendi kendine yenileyebilen renksiz bir malzemeüretildi. Keten tohumu yağını mikrokapsüller modda ekrana yerleştirmeyi içeren çalışmanın ekibine göre mikrokapsüllerdeki yağlar açığa çıkarak kırılan çatlakları onarabiliyor. Keten tohumu yağı normalde oda sıcaklığında sertleşiyor biliniyor. Bilim insanları donma ile ilgili süreci hızlandırmak için daha yüksek sıcaklıklar ve UV ışığı kullanıyor.

20 dakika içerisinde mucizevi çözüm

 

Yeni çalışmaya göre mikrokapsüller yeni oluşan çatlaklarda patlıyor ve herhangi bir hasarı onarıyor. Buluşu yapan ekip, çığır açan yeni malzemenin çatlakların yüzde 95'ini giderebileceğini ve bunu 20 dakika içinde tamir işleminin bittiğini açıkladılar.a ediyor. Araştıra ile ilgili detaylı yayın ‘Composite Part B: Engineering‘ dergisinde teknoloji meraklılarını bekliyor.

Birbiral deri telefon kıfıları ve deri ürünleri olarak teknolojiyi takip etmeye devam edecek.

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

ShopPHP | v5