Makaleler » Blog » iPhone X Cihazında Şarj Tasarrufu Nasıl Yapılır?

iPhone X Cihazında Şarj Tasarrufu Nasıl Yapılır?

iPhone X Cihazında Şarj Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Şarj tasarrufu, sahip oldukları telefonları daha uzun süre kullanmak ve cihazın batarya ömrünü uzun tutmak isteyenlerin kullandıkları bir yöntem olarak karşımız çıkıyor. Apple ise bu kez şarj tasarrufu konusunda iPhone X cihazlarının üretimi ile bir ilke imza attı. Normalde çoğu zaman telefonların LCD ekranlar ile üretildiği bir gerçek. iPhone X’e kadar tüm iPhone modelleri de LCD ekranlar ile üretilmekteydi. LCD ekranlar, tüm ekrana beyaz ışık veriyor ve pikseller sayesinde görüntüler oluşturuluyor. Ancak bu durum tamamen siyah bir ekran kullanımında bile aynı enerjinin tüketilmesine sebep oluyor. iPhone X cihazlarının tasarımında kullanılan OLED ekranlarda ise her piksel kendi ışığını üretiyor. Dolayısıyla ekranda karanlık olarak görünen kısımlar kadar kapalı piksel var demektir. Bu da önemli ölçüde şarj tasarrufu yapılmasına yardımcı olur. iPhone X cihazları için şarj tasarrufu yapmanızı sağlayacak birkaç yöntem bulunuyor.

1. Cihazınızı Karanlık Mod ile Kullanın

OLED ekran üzerindeki her siyah kısım kapalı pikselleri ifade ediyor olduğundan, iPhone X ile şarj tasarrufu yapmanın en kolay yolu elbette cihazı karanlık modda kullanmak olarak karşımıza çıkıyor. Karanlık mod ile birlikte açık piksel sayısını sürekli olarak en az seviyede tutabilirsiniz.

2. Duvar Kağıdınızı Değiştirin

OLED ekranlarda kapalı piksel sayısını çoğunlukta tutmak için yapılabilecek şeylerden biri ise duvar kağıdınızı değiştirmek olacaktır. Daha karanlık bir duvar kağıdı seçerek OLED ekran ile daha fazla şarj tasarrufu yapabilmeniz mümkün.

3. “Gizli Karanlık Mod”: Smart Invert

İOS işletim sistemlerinin tüm ara yüzü karanlık modda kullanmayı sağlayan bir özelliğinin bulunmadığı biliniyor. Ancak ara yüz ekran renklerini tersine çevirerek açık piksel sayısını en aza indirmeniz mümkün. Bu şekilde cihazınızın ara yüzünü karanlık moda alabilirsiniz. Bunun için cihazınızın Smart Invert özelliğinden faydalanabilirsiniz. Bu özelliği kullanabilmek için ise cihazınızın “Ayarlar” kısmından “Erişilebilirlik” seçeneğini kullanarak “Ekran Uyumu” üzerinden Smart Invert özelliğini aktive edebilirsiniz. Bu özelliği kullanırken fotoğraflarınızın renkleri aynı kalacak ancak büyük oranda şarj tasarrufu yapmış olacaksınız.

Deritel Apple İphone kılıf ve aksesuarları sanal marketimizde ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

ShopPHP | v5