Makaleler » Blog » iPhone Kullananlara CSS Kod Tehlikesi

iPhone Kullananlara CSS Kod Tehlikesi

iPhone Kullananlara CSS Kod Tehlikesi

iPhone kullananlar yeni bir tehlike ile karşı karşıya. Son zamanlarda iPhone kullanıcılarının yazılımsal bir açıktan kaynaklanan bir kodun kendilerine gönderilmesi ile cihazlarında kitlenme sorunu yaşadıkları biliniyor. Cihazlarına erişim sıkıntısı yaşayan kullanıcılar için yeni bir güncelleme sürümü yapılıp sorunun çözüldüğü belirtilse de yazılım açığının hala devam ettiği ancak kullanıcılar açısından herhangi bir problem yaratmayacağı söyleniyor. Yine de iPhone kullananlar CSS kod tehlikesinin ne olduğunu merak ediyor. Peki iPhone kullananları zor duruma sokabilen CSS kod tehlikesi nedir? CSS ne demektir?

CSS Ne Demektir? CSS Kod Ne İçin Kullanılır?

CSS nedir sorusunun yanıtı özellikle son zamanlarda iPhone kullanıcıları tarafından merak edilenler arasında. CSS, uzun adı ile Cascading Style Sheets, basamaklı stil şablonları olarak tanımlanmaktadır. Web sitelerinin kodlanabilmesi için kullanılan 3 teknolojiden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. CSS, HTML ile entegre çalışarak oluşturmak istediğiniz web siteleri üzerinde çeşitli değişiklikler yapmanıza olanak sağlamaktadır. Dolayısıyla CSS kodlama, web siteleri ile ilgili neredeyse tüm ögelerin biçimlendirilmesinde kullanılmaktadır.

iPhone CSS Kodu ile Kitlenebiliyor Mu?

Son zamanlar iPhone’ların yazılımsal bir açığı olduğu biliniyor. Öyle ki, bu açık sebebiyle geçtiğimiz zamanlarda pek çok kullanıcı kendisine mesaj olarak gelen kod sonrasında cihazına erişim sağlayamamıştı. Bilindiği kadarı ile iPhone cihazlar için hazırlanan yeni bir yazılım güncellemesi ile bu problem çözülerek kullanıcıların cihazlarını tekrar kullanabilmeleri sağlandı. Ancak iPhone yazılım açığının hala devam ettiği biliniyor.

iPhone yazılımındaki bu açık sebebi ile 15 satırlık bir CSS kodu ile cihazların kendine kitlemesine sebep olunabildiği biliniyor. Geçtiğimiz zamanlarda iPhone cihazlarının CSS kod sebebi ile çöktüğü biliniyor. Ancak yeni yapılan testlerden sonra yazılımsal açık hala mevcut olsa da gönderilen kodların cihazlarda çökme probleminin ortaya çıkmasına sebep olmadığı kanıtlandı. Dolayısıyla artık cihazlarda çökme gibi bir problem olmayacak. Ancak kimi zaman bu kodların cihazın yeniden başlatılmasına sebep olabildiğini söylemek mümkün. Yine de iPhone kullananları bir hayli endişelendiren CSS kodlarının kötü amaçlı kullanılabilmesi ise pek mümkün değil.

Deritel Apple iphone deri kılıf ve aksesuarları sanal marketi.

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

ShopPHP | v5