Makaleler » Blog » iOS?te Virüs Nasıl Bulunur?

iOS?te Virüs Nasıl Bulunur?

iOS’te Virüs Nasıl Bulunur?

iPhone virüsleri nadir olarak görülse de örnekleri bulunur ve bu noktada iOS’te virüs nasıl bulunur araştırması yapılır. Güvenli olarak kabul edilseler de iOS cihazlarda da virüs görülebilir. Bu kapsamda karşı korunması ile gelemeyecek yollardan birisi telefona jailbreak uygulanmasıdır. Jailbreak uygulamak telefonun güvenlik kilidini açılması gibi bir şeydir. Bu kapsamda cihazdaki yazılımların yetkilerini sınırlandırılır ve güvenlik kısıtlamaları devre dışı hale gelir. Apple jailbreake karşıdır ve güvenlik açıklarının düzeltilmesi için yolları arar. Korsan bir metot olan jailbreak ile iPhone’lara nadiren virüs bulaşabilir.

iPhone İçerisinde Neden Nadiren Virüs Bulunur?

Virüsler kendi kendilerine çoğalan kötü amaçlı bilgisayar kodları olsalar da iPhone’un kullandığı işletim sistemi bu özelliği zorlaştırır. Bu kapsamda virüsün çoğalabilmesi için sistemi oluşturan çeşitli programlar ile iletişim kurması gereklidir. Ancak Apple işletim sisteminin her uygulamasını ayrı bir sanal alanda çalışması için tasarlar. Bu şekilde virüsün yayılması oldukça zorlaşır.

Tüm uygulamalarının App Store üzerinden indirilmesi ve Apple’ın herhangi bir uygulamanın App Store’a eklenmesi için katı güvenlik politikaları olması gibi özellikler ile iPhone içerisinde virüsler nadiren görülür. Bu kapsamda iOS’te virüs nasıl bulunur sorusunda ise iPhone’un çalışma seklinde tuhaflıklar görüldüğünde anlaşılır cevabı verilebilir.

iOS’te Virüs Nasıl Bulunur?

iOS’un çalışma sisteminde herhangi bir hata görünüyor ise hatanın giderilmesi için şüpheli görülen uygulamaların silinmesi, verilerin geçmişinin temizlenmesi mümkündür. Aynı zamanda telefonun kapatıp açılmasıyla sorunun ortadan kaldırılması bazı durumlarda işe yarayabilir. Özellikle telefon içerisinde tanınmayan uygulamaların bulunması kötü amaçlı yazılımlara işaret eder. Bu noktada tanınmayan uygulamaların silinmesi gereklidir. Bu kapsamda telefonun korunması için sadece App Store’dan uygulamaların indirilmesi gereklidir.

Uygulama indirirken ise App Store’daki açıklamalarda geliştiricilerin kim olduğunun kontrol edilmesi ve uygulama için kullanıcıların incelemelerinin okunması gereklidir. Özellikle telefona milyonlarca kez indirilen uygulamalar kötü amaçlı yazılım olabilir. Aynı zamanda uygulama tarafından kontrol edilmesi gereklidir. Özellikle doğrulanmamış bağlantılara tıklanmamalıdır. Aynı zamanda iOS’te virüs nasıl bulunur konusunda virüslere karşı koruma için Kaspersky Security Cloud for iOS indirilebilir.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

ShopPHP | v5