Makaleler » Blog » HES kodu nedir? HES kodu nasıl alınır?

HES kodu nedir? HES kodu nasıl alınır?

HES kodu nedir?  HES kodu nasıl alınır?

 

İlk Çin’de görüldüğü ve bir eyalete yayıldığı bilinen ve ismine Aralık 2019’da rastlanması nedeni ile Covid-19 ismi verilen salgın yayılınca ülkeler bir çok uygulamayı devreye soktu.

Türkiye salgını kontrol edebilmek için Sağlık bakanlığınca Hayat Eve Sığar uygulaması geliştirip uygulamaya soktu.

HES Hayat Eve Sığar uygulamasının baş harfleri ile oluşan uygulamanın adıdır. HES Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat amaçlayan, ulaşım ya da ziyaret esnasında kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından bilgi edinerek amacı ile risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşılmasına yarayan bir mobil uygulama kodudur.

HES kodu nasıl alınır?

 

HES kodu, "Hayat Eve Sığar" mobil uygulaması akıllı cihazlara yüklendikten sonra uygulama üzerinden, "HES kodu işlemleri" bölümüne girilerek alınabiliyor. İkinci adımda "HES kodu oluştur" butonuna tıklanarak ve kod kullanım süresi seçilerek kod oluşturma tamlanıyor.

Uygulamada kod üretimi, üretilen kodun zaman periyodunun belirlenmesi, paylaşılması, silinmesi gibi tüm uygulamalar uygulamayı kullananın kontrolünde yapılıyor.

Kullanıcılar, Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden dilediği sayıda kod üretebiliyor. Hangi kodun hangi işlemlerde kullanılıp paylaşıldığına ilişkin liste görüntülenebiliyor.

SMS yöntemi ile HES kodu nasıl alınır?

 

HES kodu alma yöntemleri arasında kısa mesaj yolu da kullanılabilir. Kısa mesaj ile HES kodu almak için, HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla, T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazıp 2023'e SMS olarak yollamak yeterli.

Toplu ulaşım ve konaklamada da HES kodu istenecek

 

Salgının kontrol altına alınamaması ve yaygınlaşması sonucunda yeni uygulamalar devreye sokuldu. Son olarak şehir içi toplu ulaşımda ve konaklama tesislerinde de HES kodu kullanımı zorunlu hale getirildi.

Bu kapsamda, başta belediyeler olmak üzere, ilgili kurum ve kuruluşları, kişiye özel hale getirilmiş elektronik/akıllı seyahat kart sistemleri ile Sağlık Bakanlığı HES uygulaması arasında gerekli entegrasyonları sağlayacak.

Mesela İstanbul için İETT tarafından kullanılan İstanbul Kart’ Hayat Eve Sığar uygulaması entegre edilecek.

Böylece, şehir içi toplu ulaşım araçlarıyla yapılan yolcu taşımacılığında da HES koduna göre kişilerin takibi yapılacak.

Tüm konaklama tesislerinde konaklayan kişilerden istenecek HES kodu da salgının seyri takip edilecek.

Birbiral sağlıklı ve kontrollü günler diler.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

ShopPHP | v5