Makaleler » Blog » Gece Karanlıkta Telefona Bakmak Gözü Bozar Mı ?

Gece Karanlıkta Telefona Bakmak Gözü Bozar Mı ?

Gece Karanlıkta Telefona Bakmak Gözü Bozar Mı ?

Gençlerin sıklıkla yaptıkları gece karanlıkta telefona bakmak gözü bozar ve gözün numarasının da artmasına sebep olacaktır. Bunun temel sebebi telefonların yaydığı mavi ışıklardır. Mavi ışıklar özellikle geceleri telefon ekran kalitesini artırabilmek için yayılmaktadır. Fakat elbette bunun olumlu etkisi olduğu kadar olumsuz etkileri de olmaktadır.

Yatmadan önce telefonla en az 1 saat önce telefonla ilişiği kesilmeli ve daha sonra da telefonla tamamen ayrılmak sağlanmalıdır. Bu sayede telefonun gözleri ağrıtması ve kuruluk sağlaması önlenebilmektedir. Ekran maruziyeti göz kırpma refleksini azaltacağından dolayı göz kuruluğunun başlıca etkenlerindedir. Bu göz testi yapılarak belirlenmeli ve buna da önlemler alınmalıdır.

Telefonun Işığı Göz Bozar Mı?

Göz problemlerinin temelinde belli başlı aktiviteleri sürekli olarak tekrar etmek yer almaktadır. Örneğin sürekli telefona bakmak, sürekli kitap okumak gibi aktiviteler gözü bozabilmektedir. Sürekli olmadığı takdirde telefonunun ışığı göz bozar mı gibi bir soruyla da karşılaşılması mümkün değildir.

Bir aktivitenin sürekli olarak yapılması yalnızca göz problemlerine değil çeşitli zihinsel ve fiziksel de problemlerin temel nedeni olmaktadır. Sonuç olarak günümüzde telefon kullanımı engellenemeyen ama kısıtlı olması gereken bir alandır. Dikkatli olunduğunda herhangi bir sorun ortaya çıkmayacağı için kullanımında da herhangi bir problem bulunmamaktadır.

Özellikle yeni nesli bu konuda kısıtlamak mümkün değildir. Çünkü günümüzdeki yetişen çocuklar büyük bir teknoloji çağının üstüne gelmektedir ve bunu da kısıtlamak onların da özgürlük alanının da etkilenmesine sebep olabilmektedir. Bu nedenle de tamamen kısıtlamak değil kullanım süresinin belirlenmesi ve daha sonra da çocuğun da bunu bilerek hareket etmesi sağlanmalıdır.

Dikkatli olunarak kullanılan teknolojilerin olumlu etkileri daha fazla olacağı için buna dikkat edilmelidir. Özellikle en azından 2 yaşına kadar çocuklar teknoloji yerine oyuncaklarla tanıştırılmalı ve 3 yaştan sonra da teknolojik ürünleri tanıması ve bunu güvenli şekilde kullanması sağlanabilmektedir. Bu güvenli alan oluşturulduğunda herhangi bir olumsuzlukla karşılaşma ihtimali olmayacaktır. Günümüzde gece karanlıkta telefona bakmak gözü bozar mı sorusunu soran ailelere cevap verilmiş olmaktadır.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

ShopPHP | v5