Makaleler » Blog » Eyüp İskelesi ve Kayık Turu ile Tarihi Yolculuk

Eyüp İskelesi ve Kayık Turu ile Tarihi Yolculuk

Eyüp İskelesi ve Kayık Turu

 

 

Eyüp Vapur İskelesi, İstanbul Eyüp'te Haliç üzerinde bir feribot iskelesidir. Eminönü, Karaköy ve Üsküdar, Kadıköy, Beşiktaş dahil olmak üzere İstanbul'un diğer bölgelerine feribot seferleri için tarihi bir kalkış ve varış noktasıdır. Ayrıca yürüyüş yapmak, Haliç manzarasının tadını çıkarmak, civardaki birçok kafe ve restorandan birinde bir fincan çay veya kahve içmek için İstanbul’luların ve turistlerin de uğrak yerlerindendir.

 

İskelenin ilk yapıldığı tarih bilinmese de 19. Yıldan itibaren seferlerin düzenlendiği bilinmektedir. İslam Ansiklopedisi bu konuya şöyle yer vermiştir.

 

…Eyüp kayık iskelesi Haliç’in en büyük iskelelerinden biriydi. XIX. yüzyılda Ayvansaray ile Bahariye arasında sırasıyla Yâvedûd, Çamur, Defterdar, Zal Mahmud Paşa, Eyüp, Bostan ve Yalıhamamı iskeleleri bulunuyordu. Ayvansaray ve Sütlüce’den kalkan kayıklar Eyüp İskelesi’ne sefer yapardı…

 

...Eyüp İskelesi’ne kayıtlı kayıklar Eminönü Yemiş İskelesi ile Eyüp arasında yolcu taşırdı. 1216 (1801-1802) yılında tanzim edilen kayıkçı esnafı sicil ve kefalet defterinde bu iskeleye kayıtlı doksan üç kayık, doksan yedi nefer kayıkçı vardı ve kayıkçıların seksen ikisi müslüman, on beşi Ermeni idi…

 

Haliç Hattı’nın bir zamanlar günde ancak üç-dört kez vapur uğrayan halicin en içerdeki Kağıthane İskelesi sayılmazsa, en son iskelesi Eyüp İskelesi’ydi. Ahşap kazıklar üstündeki iskele 1989 yılındaki Haliç Yeşil Alan Düzenleme Projesi’nin uygulanmasıyla çevredeki yapılar yıkıldı. İskele bu tarihte tek katlı, ahşap kaplamalı olarak yenilendi.1991’de Haliç’in zamanla dolup iskele önü derinliğinin 2 metreye inmesi nedeniyle bir süre seferlere kapatıldıysa da su yolunun dibinin çamurlarının temizlenip derinliğinin artırılması üzerine 2 Kasım 1998 günü yeniden hizmete açıldı.

 

Eyüp İskelesinde tarihi olarak devam eden tek uygulama Eyüp – Sütlüce arasındaki kayık seferleridir. Küreklerle çekilen sandallar artık motorlar ile hizmet vermekte ve yerini yeni uygulamalara bırakmaktadır. Son yıllarda turistik amaçlı sandallar ile Eyüp – Miniatürk olmak üzere haliç gezileri düzenlenmektedir.

 

Haliç vapur seferleri

 

Eyüp 2023 tarihi itibarı ile Eyüp iskelesinden ilk 7.30 da hareket etmekte son vapur ise 20:45 de hareket etmektedir. Sefer saatleri değişiklik gösterebilmektedir. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Şehir Hatları resmi sitesinden seferlerin saatleri takip edilebilir. Pazar ve resmi tatil günlerinde vapur seferleri çalışma günleri kadar yapılmamaktadır.

 

Haliç Hattı Eyüp – Üsküdar haliç Seferleri

 

Eyüp iskelesinden ilk 7.30 da hareket etmekte son vapur ise 20:45 de hareket etmektedir. Sefer saatleri tatil ve hafta sonu değişiklik gösterebilmektedir. Hattın durakları; Eyüp – Sütlüce – Ayvansaray – Hasköy – Balat – Fener – Kasımpaşa – Karaköy – Üsküdar iskeleleri bu vapur seferlerlnini güzergahıdır.

 

Kadıköy – Eyüp Vapur hattı Sabah 07:05’te Akşam 21:10 da Kadıköy iskelesinden başlamaktadır. Hattın durakları Kadıköy, Kasımpaşa, Fener, Hasköy, Sütlüce, Eyüp iskeleleridir. Sefer saatleri tatil ve hafta sonu değişiklik gösterebilmektedir.

 

Eyüp – Beşiktaş Vapur Hattı  İlk seferleri Beşiktaş iskelesinden 07:15 son sefer 19:15 dir. Sefer saatleri tatil ve hafta sonu değişiklik gösterebilmektedir. Sefer durakları Beşiktaş, Kabataş, Karaköy, Kasımpaşa, Sütlüce, Eyüp iskeleleridir.

 

İstanbul Şehir Hatları resmi web sitesinden vapurm seferleri ve saatleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. İETT ulaşım için ise bir çok uygulama bulunmakta ve İETT’nin bu uygulamaları ile araç ve saatleri dagil olmak üzere birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

Eyüp İskelesine Nasıl Gidilir

 

Vapur ile: Kadıköy, Beşiktaş, Üsküdar , Eminönü ve haliç iskele duraklarından vapur ile gidilir.

 

T5 Tramvay Hatı: Eminönü- Alibeyköy Otogarı tramvay Hattı, Eyüpsultan durağında inerek ulaşılır.

 

İETT hattı ile : Eminönü, Taksim, Yenikapı, Vezneciler, Kazlıçeşme – Marmaray, Esenler Otogar gibi ana merkezlerden kalkan çok sayıda İETT otobüsü ile gidilir.

 

99 Eminönü -Akşemsettin, 99Y Eminönü – Yeşilpınar ,39 Yenikapı –Akşemsettin, 39A Yenikapı – Adliyeciler Sitesi, 39D Yenikağı – Yeşilpınar , 39O Otogar – Yeşilpınar, 39Y Vezneciler – Yeşilpınar, , 36CE Eminönü – Cebeci, 399B Eminönü – Güzeltepe, 37M Mecidiyeköy AVm Çırçır Metro , 399B Eminönü Kantarcılar – Emniyettepe, 399C Eminönü Kantarcılar – Sultangazi Peronlar, , 41 Y Yenikapı – Ayazağa, 44B Eminönü – Hamidiye Mahallesi, 48A Kazlıçeşme Metro – Köprübaşı Mah, 48E Eminönü – Köprübaşı Mahallesi, 50B Zuhuratbaba – Alibeyköy Metro, 50K Kazlıçeşme Marmaray – Alibeyköy Metro, 50V Vezneciler – Alibeyköy Metro, 50Y Yenikapı – Alibeyköy Metro, 94Y Zuhuratbaba – Yeşilpınar, 55T Taksim-Gaziosmanpaşa, 55-Şişli-Gaziosmanpaşa – 86V Vezneciler - Eyüp

 

Minibüs : Aksaray – Alibeyköy – Yeşilpınar, Aksaray – Güzeltepe minibüs hatları ve Bayrampaşa – Eyüp minibüs hatı, Kemerburgaz – Eyüp minibüs hattı ile.

 

Kayık : Sütlüce Eyüp iskelesi kayıkları ile sütlüceden gidilir.

 

İstanbul Eyüp tarihi mekanları ve haliç sahili ile gezilecek ve hoşça vakit geçirilecek şehirlerden biridir. Yerli ve yabancı turistler tarafından gezilen ve beğenilen bir ilçedir.

 

haber servisi haberetkin.com için hazırladı.om birbiral.c

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

ShopPHP | v5