Makaleler » Blog » En Çok Satılan Cep Telefonu Hangisi?

En Çok Satılan Cep Telefonu Hangisi?

En Çok Satılan Cep Telefonu Hangisi?

Cep telefonları, uzun zamandır temel ihtiyaç olarak kullanılan bir cihaz olmuştur, En çok satılan cep telefonu hangisi? Her yıl gelişmiş kullanım ve tasarım özellikleri ile farklı akıllı telefon markaları, teknoloji piyasasında kendini göstermektedir. Pandemi döneminde cep telefonu satışlarının düşmesi sonrasında, salgının azalması ile birlikte önemli bir oranda tekrar satış miktarı artmıştır.

Samsung markası akıllı telefon piyasasında en fazla tercih edilen marka olmaya devam edecektir. Kullanıcılar tarafından en çok satılan ikinci marka ise Apple markasına ait modellerdir. En fazla tercih edilen marka Xiaomi markasına ait modelleridir.

Cep Telefonu Seçimini Etkileyen Unsurlar

Rutin yaşantı ve çevre gözlemlerimizden cep telefonunun kullanımının, olmazsa olmaz olduğunu gösterir. Cep telefonu seçiminde, kullanıcıların hangi özelliklere göre satın almaya yöneldiği, değişiklik göstermektedir.

Cep telefonu fiyatları telefon seçiminde önemli etkenlerdendir. Akıllı telefonların ise fiyatları özelliklerine göre değişir. Bu nedenle telefonun niteliklerine göre ortalama ya da yüksek fiyatlar ödenebilir. İşletim sistemi kullanıcıların dikkate aldıkları  diğer bir özelliktir. Satış sonrası garanti süresi, servis, bakım hizmetleri tercih edilme noktasında kullanıcıları etkiler. En çok satan telefonlar; uygun fiyat, işletim sistemi nitelikleri, garanti süresi uzun olan marka modelleridir. Kullanıcılar,  cep telefonu tercihinde fiyat ve işletim sistemi özellikleri dışında kamera kalitesi, hafıza kapasitesi özelliklerini dikkate almaz. Yine markaların indirim, taksit kampanyaları, promosyonlar  kullanıcıların tercihlerinde etkili olan hizmetlerdir.

 

Ülkemizde Cep Telefonu Tercihleri

Teknolojik gelişmelerin hızı, cep telefonlarında da yeni marka ve modellerin tasarlanması ve eski modellerin kısa sürede cazibesini yitirmesine sebep olur. Cep telefonları iletişim aracı olmasının yanı sıra bilgi edinme aracı, imaj unsuru olarak da kullanıcıların tercih şekillerini etkiler.

Ülkemiz telefon piyasasında en çok satan telefon markaları denildiğinde, akla ilk gelen Samsung marka telefonlardır. Kullanım özellikleri, satış sonrasında kolaylıkla servise ulaşabilme ve onarım garantisi bu tercihlerde etkilidir. Android işletim sistemli olan Samsung’u İos işletim sistemli Apple satış sıralamasında ikinci olarak takip eder.

Özellikle genç neslin, teknoloji ve değişim merakı cep telefonu piyasasının sürekli gelişim ve yenilenmesine neden olmuştur. Sahip olduğu nitelikler ile cep telefonları yaşantı içerisinde vazgeçilmez olma özelliğini korur.

İlk tasarlanıp üretildikleri zaman yalnızca iletişim aracı olarak cazip iken günümüzde internet, yazılı ve görsel olarak iletişim kurma konusunda da kullanıcılara büyük kolaylık sağlar.

Dünyada Telefon Kullanan Kaç Kişi Var?

Dünya üzerinde cep telefonu kullanıcı kaydının toplam 7.7 milyar kişi olduğu tespit edilmiştir. Belirlenen bu rakam dahilinde, akıllı telefonlar dışında tuşlu telefonlar, hurda olarak vasıflandırılmamış telefonlar ve yalnızca internete bağlananlar yer alır. Ayrıca bir ve daha fazla akıllı telefon kullananların ise rakamca yüksek olduğu görülür.

Dünya çapında en fazla cep telefonu kullanan ülke ABD’dir. Ülkemiz ise 12. olarak sıralamada yer alır. İnsanlar cep telefonu kullanımı başladığında, güvenlik ve iş amacı güderken, daha sonra bu amaç sosyalleşmeye doğru yönelmiştir. Herkesin birbirine her uzaklıktan rahatça ulaşabilmesi ve bilgiye kolaylıkla erişme cep telefonu kullanımına yönlendirir. En çok satılan cep telefonu hangisi? Gelire göre değişim gösteren cep telefonu marka ve modelleri arasında en sık tercih edilen android uygulamalı Samsung marka ve İos uygulamalı Apple telefonlardır. Cep telefonları, uygulamalar, teknik nitelikler, dayanıklılık gibi etkenler ile tercih edilir. Cep telefonları seçiminde  gelir düzeyleri, kişisel imaj verme, toplumun genel alışkanlığı  cep telefonu tercihinde hakim olan etkenlerdendir.

 

 

 

 

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
powered by ShopPHP | v4