Makaleler » Blog » e-Noter uygulaması start aldı

e-Noter uygulaması start aldı

Yurttaşların noterlik işlemlerini yerine getirmek için e-randevu alabilmelerini, belirlenen işlemlerin noterliklere gidilmeden yapılmasını sağlayan "e-Noter" uygulaması start aldı.

Adalet Bakanlığı "Noterliklerde Dijital Dönüşüm e-Noter Uygulamaları Tanıtım Toplantısı".

2019-2020 yılları arasında toplam 319 yeni noterlik kuruldu, 2002 yılında 1231 olan noter sayısının yüzde 83 artışla 2 bin 250'ye ulaştı.

2019 nisan ayında itibaren hafta sonu nöbetçi noterlik uygulaması hayata geçirildi.  6 Nisan 2019'da yurt dışındaki noterlik işlemlerinin Türkiye'de yetkilendirilen kişiler aracılığıyla yapılması başlandı. Noter ücretlerinin ödeme çeşitlendirmesi dahilinde kredi kartı ya da banka kartıyla ödenmesine de 3 Şubat 2020'den itibaren başlandı.

Yine başlatılan güvenli ödeme sistemi ile güven arttırıcı yönde gelişen noterlik hizmetleri kimlik kartı çiplerinin noterlik sistemine yüklenmeye başlaması ile güvenin artacak.

e-Noter' uygulamasıyla Türkiye Noterler Birliğinin internet sayfasından 7 gün 24 saat randevu alınabilecek. Vatandaşlar cep telefonu, bilgisayar üzerinden üyelik şartı aranmadan istediği noterlikten randevu alınabilir. Zaman kazandıran diğer işlemler ise. e-Noter uygulaması kapsamında noterliklere gitmeden ihbarname, ihtarname, çeviri gibi işlemler 'e-İmza' ile yapılabilecek. Bunu yanında noterliğe gidilmeden önce hangi işlem yapılacaksa onlarla ilgili talepler, bilgiler iletecek vatandaşlar noterliğe gittiğinde hazır işlemle karşılaşacak, imzasını atarak işlemini gerçekleştirecek."

Bu uygulamadan faydalanacak birinci meslek gurubu ise avukatlar olacak. Avukatlar bürolarından noter işlemlerini yapabilecekler.

İnternetten randevu imkanı

Türkiye Noterler Birliği Başkanı Dursun Cin ise noterlik hizmetlerinde bugüne kadar yapılan yenilikleri aynı toplantıda konuşmasında belirtti.

"e-Noter" uygulaması kapsamında vatandaşların Türkiye Noterler Birliğinin internet sitesi üzerinden "e-Randevu" bölümünden noterlik işlemleri için randevu alabileceğini belirten Cin, ihbarname, ihtarname, çeviri gibi işlemlerin Türkiye Noterler Birliği Bilişim Sistemi'ne üye olma ve e-imza şartıyla internet üzerinden yapılabileceğini açıkladı. Başkan Cin, noterliklerde dijital dönüşümün süreceğini söyledi.

Kaynak:trthaber.

 

 

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

ShopPHP | v5