Makaleler » Blog » Cep Telefonu Yer Tespiti Nasıl Yapılır?

Cep Telefonu Yer Tespiti Nasıl Yapılır?

Cep Telefonu Yer Tespiti Nasıl Yapılır?

Cep telefonu yer tespiti nasıl yapılır? Cep telefonu numarası üzerinden yer tespitini yapmak için Android ve iPhone işletim sistemlerin kullanabilirsiniz.

Eski zamanlarda telefon sinyalleri üzerinden profesyonel çalışmalarla yer tespiti yapılıyordu. Günümüzde akıllı cep telefonlarıyla beraber, anlık ve yasal olarak yer tespiti gerçekleştirebilirsiniz. Çoğu akıllı cihazda GPS sistemi yer alır. GPS sistemi, uydu ağıyla dünya üzerindeki kesin konumun belirlenmesini sağlar. GPS kapalı olsa bile, açık kalan bir port üzerinden konumunuzun anlık olarak yerini görebilirsiniz.

Cep Telefonu Numarası Üzerinden Yer Tespiti

Cep telefonu numarasıyla yer tespiti yapabilmek için, ilk olarak servis sağlayıcısından izin almanız gerekiyor. Bu izin mahkeme kararı üzerinden yapılıyor. Yasal izinler alındıktan sonra, cep telefonu yer tespiti için kullanılan GSM operatörlerinin üzerinden takip tamamlanır. Bu sinyaller, GSM operatörü tarafından kaydedilen baz istasyonu verileri üzerinden uygulanır. Yer tespiti işlemi kişisel gizlilik ve yasal düzenlemelerle korunan konular arasındadır. Yasal izinler olmadan veya izinsiz olarak başkalarının konumunu takip etmek yasal değildir.

Android Telefondan Yer Tespiti

Cep telefonu numarasıyla yer tespiti yapmak için bazı uygulamalar yer alıyor. Google üzerinde yer alan uygulamalar, kişinin yerini tespit etmek isteyen kişilere destek verebilir. Yer tespiti yapmak isteyen kişi de aynı uygulamaya üye olarak hedef telefona erişebilir. Takip uygulamalarının kullanımı da kişisel gizlilik ve izinler açısından problem yaratabilir. Kişilerin yer tespiti yapılabilmesi için karşılıklı olarak izinlerin alınması gerekir. Bununla beraber cep telefonu numarasıyla yer tespiti yapmak için resmi ve yasal süreçlerin izlenmesi önemlidir.

İos Üzerinden Yer Tespiti

İPhone kullanıcıları içinde yer tespit uygulamaları yer alır. Bu uygulamalar, kayıp veya çalınmış bir iPhone'un yerini bulmak için tercih edilir. Uygulama mağazasında yer alan Find My iPhone uygulamasını indirip etkin hale getirmelisiniz. Daha sonra, hedef kişinin Apple Kimlik (Apple ID) bilgilerine erişerek yer tespiti yapabilirsiniz. Başka kullanıcıların yerini tespit etmek için onun Apple Kimlik bilgilerini izinsiz şekilde kullanmamalısınız. Cep telefonu numarasıyla yer tespiti iddia eden internet adreslerinden mutlaka uzak durmalısınız.

Whatsapp Üzerinden Yer Tespiti

WhatsApp üzerinden canlı konum izlemek için sohbet ekranı üzerinden "Mevcut Konum" iletisinden yararlanabilir. Bu ileti üzerinden, WhatsApp uygulaması otomatik olarak konumunuzu paylaşacak ve canlı bir harita üzerinde anlık konumu gösterecektir. Böylece gerçek zamanlı yer tespit uygulamalarından yararlanabilirsiniz.

Çalıntı Telefonu Nasıl Bulabilirim?

Eğer telefonunuz kaybolduysa ilk olarak 444 9 777 ve 0312 232 23 23 numaralı bilgi ve ihbar merkezini arayabilirsiniz. Takip için IMEI numarasına ihtiyaç duyulmaktadır. IMEI numarası, bir telefonun benzersiz kimlik numarasıdır. Telefon satın alırken IMEI sorgulaması yapmanız önerilir. Bu şekilde, çalıntı bir telefonun satın alınmasının önüne geçebilirsiniz.

Cell ID Yöntemi

Cep telefonlarının bağlı olduğu baz istasyonunun kimliği üzerinden de yer tespiti gerçekleştirilir. Her baz istasyonu, benzersiz bir kimliğe sahiptir. Cep telefonu operatörleri, baz istasyonlarının konum bilgilerini kaydeder. Bu yöntem yine de kesin sonuç vermeyebilir.

GPS (Global Positioning System) Yöntemi

Cep telefonları, GPS alıcılarına sahip oldukları için GPS sinyallerini alır ve konum desteğini sunar. GPS, uydu tabanlı bir konumlandırma sistemlerinden bir tanesidir. Cep telefonu, GPS verilerini kullanarak kendi konumunu gösterebilir. Fakat GPS sinyallerinin alınabilmesi için açık havada bulunmanız gerekir.

Wi-Fi Yöntemi

Cep telefonları, Wi-Fi ağlarına bağlandığı zaman, bu ağların konum bilgilerini de kayıt altına alabilir. Wi-Fi ağları, genel olarak binaların içerisinde bulunur. Wi-Fi yöntemi, GPS sinyallerinin alınamadığı kapalı mekanlarda daha iyi sonuç almanızı sağlayabilir. Cep telefonu yer tespiti nasıl yapılır? sorusuna bu şekilde yanıt verebiliriz.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

ShopPHP | v5