Makaleler » Blog » Cep Telefonu Yedekleme Nasıl Yapılır?

Cep Telefonu Yedekleme Nasıl Yapılır?

Cep Telefonu Yedekleme Nasıl Yapılır?

Cep telefonu yedekleme işlemi nasıl yapıldığı araştırılan bir konudur. Silinmesini istemediğiniz verilerinizi garanti altına almak istiyorsanız en iyi çözüm yollarından biri yedekleme işlemidir.

Yedekleme işlemi sayesinde verileriniz Google yedek sunucularına gönderilmeye başlanacaktır. Cihazlar arasında da kolayca veri aktarım işlemleri yapılmaya başlanır. Veri depolanması, Google Drive sunucularında belirirken dilediğiniz zaman yedeklenen verilerinize de sorunsuz şekilde ulaşabilmeniz mümkün olur.

Yedeklemeyi manuel olarak yapabildiğiniz gibi diğer yandan otomatik bir şekilde de yapabilmeniz mümkün olacaktır.

Android Telefonda Yedekleme

Android telefonlarda ilk defa yedekleme yapacak olanlar nasıl bir yol izleyecek olduğunu bilemiyor. Bu nedenle yedeklemeye dair sorgulamalar çok sık şekilde yapılıyor. Android telefonda yedekleme yapmak istiyorsanız iki seçenekli bir yol izlemeniz gerekir;

Google Drive'a:

  • Android cihazlarda yer alan Google One uygulamasını açmanız gerekiyor
  • Ardından en alt bölümde yer alan depolama kısmına dokunun
  • Cihazda ilk kez veri yedekleme işlemi yapılıyorsa o zaman Veri yedekleme ayarlarına başvurmalısınız
  • Veri yedekleme daha önce yapılmışsa o zaman Ayarları görüntüle kısmından ayarlamalarınızı yapabilirsiniz

Kendi Bilgisayarına;

Telefonunuzu bir USB kablosu kullanarak da bilgisayarınıza yedekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayın ve telefonunuzun kilidini açın. Bilgisayarınızda dosya gezginini açın ve telefonunuza gidin. Yedeklemek istediğiniz dosya ve klasörleri seçin ve bilgisayarınıza kopyalayın.

Telefonunuzu yedekledikten sonra telefonunuzu kaybederseniz, hasar görürse veya fabrika ayarlarına sıfırlamanız gerekirse yedeklemeden geri yükleyebilirsiniz.

Telefonunuzu bir Google Drive yedeklemesinden geri yüklemek için Ayarlar > Sistem > Gelişmiş > Sıfırlama seçenekleri > Tüm verileri sil (fabrika ayarlarına sıfırlama) > Telefonu sıfırla seçeneğine gidin. Telefonunuzu tekrar kurduğunuzda, önceki bir yedeklemeden geri yükleme yapmanız istenecektir.

İOS Telefon Yedekleme

  • iCloud'a: Telefonunuz Wi-Fi'ye ve güce bağlandığında otomatik olarak gerçekleştiği için bu, telefonunuzu yedeklemenin en kolay ve en rahat yoludur. İCloud yedeklemesini etkinleştirmek için Ayarlar > [Adınız] > iCloud > iCloud Yedekleme'ye gidin ve bu özelliği açın.
  • Bilgisayarınıza: Telefonunuzu iTunes veya Finder'ı kullanarak da bilgisayarınıza yedekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayın ve iTunes'u veya Finder'ı açın. Cihaz listesinden telefonunuzu seçin ve Yedekle düğmesine tıklayın.
  • Telefonunuzu bir iCloud yedeklemesinden geri yüklemek için Ayarlar > Genel > iPhone'u Aktarın veya Sıfırlayın > Tüm İçeriği ve Ayarları Sil'e gidin. Telefonunuzu tekrar kurduğunuzda, önceki bir yedeklemeden geri yükleme yapmanız istenecektir.
  • Telefonunuzu bir bilgisayar yedeklemesinden geri yüklemek için telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayın ve iTunes'u veya Finder'ı açın. Cihaz listesinden telefonunuzu seçin ve Geri Yükle düğmesine tıklayın.

Telefonda Otomatik Yedekleme Nasıl Yapılır?

Verilerinize her an ulaşılabilir olmasını isteyebilirsiniz. Böyle bir durumda da işinizi garantiye alarak veri yedeklemeye başvurmanız gerekir. Veri yedekleme sayesinde artık cihazlarınızda istediğiniz zaman bilgilere sorunsuz şekilde ulaşabilmeniz mümkün olacaktır. Depolama alanı kısmına geldiğiniz zaman en alt bölümde yedeklemeyi yönet kısmı yer almaktadır.

Yedeklemeyi yönet kısmı aracılığı ile artık telefonda otomatik bir şekilde yedekleme yapmanız mümkün olacak. Böylelikle herhangi bir olumsuz durum ile karşı karşıya kalmadan çok daha pratik bir şekilde yedeklemenin de yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Telefonda yedekleme her zaman önemli işlemlerden biri haline gelmektedir. Bir bakıma işinizi sağlama almanıza yardımcı olur. Çünkü cihazlarda hiç beklemediğimiz anda bazı hasar durumu yaşanabiliyor. Yaşanan hasar durumu sonrasında var olan önemli veriler siliniyor.

Cihazdaki problemlerden kaynaklı olarak verilerinizde silinme durumu meydana gelebilir. Bu gibi istenmeyecek durumlar ile karşılaşmamak için çok daha dikkatli olmanız gerekir. Bunun içindir ki en iyi çözüm yollardan biri telefon yedekleme işlemine başvurulmasıdır.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

ShopPHP | v5