Makaleler » Blog » Cep Telefonu Yasaklı Sitelere Giriş DNS

Cep Telefonu Yasaklı Sitelere Giriş DNS

Cep Telefonu Yasaklı Sitelere Giriş DNS

Günümüzde internet gezintilerini engellemek amacı ile birçok çalışma yapılmaktadır. Bunlardan biride web sitelerine getirilen erişim yasaklarıdır. Bu gibi durumlarda koyulan engeli aşmanız için DNS adreslerini kullanabilirsiniz. Bilgisayar üzerinden DNS değiştirme oldukça bilindik olsa da cep telefonu DNS için bu durum aynı değildir.

DNS değiştirme işlemi için cihazınızın hangi Android sürümünde olduğu önemsizdir. Tüm sürümlerde bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca bu işlem için cihazınızın rootlanmış olmasına gerek yoktur. Bu işlem için bir Wİ-Fİ ağına bağlı olmanız yeterlidir. Mobil internetinizi kullanırken DNS değiştirmek için cihazınızın rootlanmış olması gerekir.

DNS Nedir?

DNS (Alan Adı Sistemi), example.com gibi alan adlarını, bilgisayarların birbirleriyle iletişim kurmak için kullandığı numaralar olan IP adreslerine çeviren bir hizmettir. DNS ayarları genellikle cep telefonlarında otomatik olarak yapılandırılır ancak bunları manuel olarak da değiştirebilirsiniz.

Cep Telefonu DNS Değiştirme Nasıl Yapılır?

Yasaklı sitelere girmek için birçok yol bulunmaktadır. Bunlardan biride DNS değişimidir. Cep telefonunda DNS değişimi yapmak için belirli adımlar bulunmaktadır. İlk olarak Android cihazınızın ayarlar menüsüne giderek kablosuz bağlantıyı açmanız gerekir. DNS ayarını değiştirmek istediğiniz kablosuz internete bağlandıktan sonra ağın sorunsuz olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Kullanmak istediğiniz internetin üzerine basılı tutarak açılan menüden ağı değiştir seçeneğini seçin. Açılan ekrandan gelişmiş seçenekleri göster seçeneğine basın. Eğer daha önceden ağın DNS ayarı değiştirilmediyse varsayılan olarak “DHCP” yazıyor olacaktır. Bu seçeneği statik olarak değiştirmelisiniz. Bu adımdan sonra aşağıda yer alan DNS1 ve DNS2 kutucuklarına kullanmak istediğiniz DNS adresini girin. Yaptıklarınızı kaydedip işlemi bitirdikten sonra internet bağlantınızı kapatıp açmalısınız. Tüm bu işlemlerden sonra cihazınız sorunsuz bir şekilde yasaklı sitelere girecektir.

Bunların yanı sıra DNS değiştirme işlemini bilgisayar, telefon ya da tablet gibi her türlü cihazda yapabilirsiniz. Ancak bu işlem işletim sistemlerine ve cihaza göre değişiklik göstermektedir.

En çok Kullanılan bazı popüler DNS sunucuları adresleri şunlardır. Google DNS: 8.8.8.8 ve 8.8.4.4, Cloudflare DNS'si: 1.1.1.1 ve 1.0.0.1, Quad9 DNS: 9.9.9.9 ve 149.112.112.112, OpenDNS: 208.67.222.222 ve 208.67.220.220 olarak işlemleri yapabilirsiniz.

Cep Telefonu DNS Değişimi Neden Yapılır?

Günlük yaşamda teknoloji kullanımı arttıkça cep telefonları önceliği de artmakta. Bu yeni ihtiyaçların doğmasına neden oluyor. Cep telefonun DNS ayarlarını değiştirmek ile elde edilebilecek birkaç neden vardır.

Bazen kullandığınız internetteki DNS ayarları ile internetteki her siteyi açamayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda DNS değişimi yapılması gerekir. Bu değiştirme işlemi Windows, IOS ve Android sistemleri için değişiklik göstermektedir. DNS değişimi için bir diğer sebebi ise güvenliği ve hızı arttırmaktır. Bu şekilde daha hızlı ve daha güvenli bir internet elde edebilirsiniz. Bir diğer sebep ise istenmeyen içerikleri engellemektir. DNS değişimi yaparak istemediğiniz içerikleri engelleyebilirsiniz.

Cep telefonunuzun DNS ayarlarını değiştirmek tarama deneyiminizi etkileyebilir. Herhangi bir sorunla karşılaşırsanız her zaman varsayılan DNS ayarlarınıza dönebilirsiniz.

 

 

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

ShopPHP | v5