Makaleler » Blog » Cannes Film Festivali'nde 'en iyi kısa belgesel' ödülü alan Türk öğrenci

Cannes Film Festivali'nde 'en iyi kısa belgesel' ödülü alan Türk öğrenci

ABD'nin New York kentinde yaşamını sürdüren Türk öğrenci Nehir Onay'ın kısa filmi, Cannes Film Festivali'nde ''en iyi kısa belgesel'' ödülünü almaya hak kazandı.

Belgesel film üzerine New York'ta master eğitimi alan Onay, yapımcılığını ve yönetmenliğini yaptığı "Sur Les Pointes" adlı projesiyle başarıya imza attı. Cannes Kısa Film Festivali'nde ''en iyi kısa belgesel'' ödülünü kazanana proje profesyonel bir bale kurumu ve oradaki bir koreografiyi konu alıyor.

Trthaber’de çıkan habere göre Onay, ''Sıkı çalışmalarımızın ve verdiğimiz emeklerin karşılık görmesi bizi çok mutlu etti. Dans gibi film alanında örnekleri daha önce görülmemiş bir konuyu farklı, yeni bir açıdan ele almak asil hedefimizdi. Filmimizi kısa ama öz tutup, hikayeyi canlı ve keyifli bir şekilde anlatmak istedik. Bu etkiyi hem Amerikan hem diğer kültürlerdeki izleyicilerde yaratabilmiş olduğumuzu gördük.'' dedi.

Farklı film festivallerine de katılmayı planlayan Onay, kısa belgesel film dalında yeni projeleri ile ''Sundance Film Festival'', ''Big Sky Documentary Film Festival'', ''Miami Film Festival'' ve Key West Film Festival''e de başvuruda bulunduğunu açıkladı.

Nehir Onay'ın ödül kazanan belgeseli, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl 13-21 Eylül'de on-line düzenlen Cannes Kısa Film Festivali'nde gösterilmişti.  

Sanat alanında elde edilen bu başarı ile yeni sanat tutkunlarına örnek olan Onay yeni çalışmaları ile başarısını sürdürmesini diliyoruz.

Birbiral ailesi olarak yeni projelerin de hayata geçmesini umuyor sayın Onay’a başarılar diliyoruz.

Nihat Vural

Birbiral ailesi

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

ShopPHP | v5