Makaleler » Blog » Bilgisayar RAM Ne Arttırma, Temizleme, Resetleme

Bilgisayar RAM Ne Arttırma, Temizleme, Resetleme

Bilgisayar RAM Ne İşe Yarar, Öğrenme, Arttırma, Temizleme, Resetleme

Günümüzde kullanıcılar tarafından en sık sorulan sorulardan biri de bilgisayar Ram ne işe yarar? RAM bilgisayarın önemli bileşenlerinden biridir. Ram yani bellek türünü öğrenmek, bellek kapasitesini anlayıp artırmak, belleği sıfırlamak için kullanabileceğiniz bazı yöntemler vardır.

Ram Nedir? Ne İşe Yarar?

RAM ne kadar yüksek olursa, bilgisayar sistemi o kadar hızlı çalışır ve bilgisayar hızı da o kadar yüksek olur. Teknoloji meraklılarının bilgisayar alırken ilk kontrol ettiği ve öğrenmek istediği şey hafıza kapasitesidir. Yani RAM, bilgisayarınızın hızını ve işlevsel kalitesini etkileyen önemli faktörlerden biridir.

Ram Çeşitleri Nelerdir?

Bilgisayar teknolojisinin gelişmesiyle birlikte RAM çeşitleri de artmaya devam ediyor. Bilgisayar kullanıcılarının beklentilerini en iyi şekilde karşılayan teknolojik gelişmelere bağlı olarak kullanılan RAM türü değişmektedir. Bellek türleri aşağıdaki gibidir:

  • Dinamik RAM
  • Statik RAM
  • Çift Veri Hızlı Eş Zamanlı Dinamik RAM
  • Eş Zamanlı Dinamik RAM
  • Çizimsel Çift Veri Hızlı Eş Zamanlı Dinamik RAM

Ram Nasıl Temizlenir?

RAM'i doğru kullanırsanız bilgisayarınızın performansı artacaktır. Bu nedenle Ramı doğru şekilde kullanılabilmesi için zaman zaman Ram temizliği veya resetlemesi gerekmektedir. Peki Ram nasıl resetlenir? Bellek temizleme işlemini gerçekleştirmek için Görev Yöneticisini ve aracı programları kullanabilirsiniz.

Hangi uygulamanın ne kadar RAM tükettiğini görmek için bilgisayarınızda Görev Yöneticisi'ni açabilirsiniz. Daha sonra istediğiniz programa tıklayıp Görevi Sonlandır sekmesini seçip uygulamayı sonlandırabilirsiniz.

Ram Kapasitesi Nasıl Olmalı?

 

RAM kapasitesi bilgisayarınızı ne için kullandığınıza bağlı olarak değişir. Peki kaç GB RAM olmalı? Bilgisayarınızı her gün kullanmak istiyorsanız 4 GB RAM yeterli olabilir.

Video oyunları oynamak, videoları düzenlemek veya görüntü kalitesini artırmak istiyorsanız 8 veya 16 GB RAM kapasitesine ihtiyacınız olabilir. Daha yüksek bellek kapasitesi istiyorsanız 32 GB, 64 GB veya 128 GB gibi yüksek kapasiteli bellek türlerini tercih edebilirsiniz.

Ram Arttırma Nasıl Yapılır?

Dizüstü bilgisayarlarınızda, mobil cihazlarınızda ve masaüstü bilgisayarlarınızda RAM kapasitesini artırabilir ve daha fazla verim elde edebilirsiniz. Bilgisayarınızın RAM'ini artırmak için çeşitli yazılım ve program araçları arasından seçim yapabilirsiniz. Android ve iOS işletim sistemlerini kullanarak mobil cihazınızı rootlayarak RAM'i artırabilirsiniz.

Birbiral.com blog servisi sundu.

 

 

 

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

ShopPHP | v5