Makaleler » Blog » Bilgisayar Fanı Nedir?

Bilgisayar Fanı Nedir?

Bilgisayar Fanı Nedir?

 

Bir bilgisayarın birçok parçası vardır. Bu bileşenler arasında bilgisayar fanı da bulunmaktadır. Bu fanlar kasanın içindeki bileşenlerin ve donanımın sıcaklığını azaltmak için kullanılır. Kasanın içindeki ekran kartı, sabit disk, RAM ve diğer bileşenler, yük altında çalışırken ısınabilir ve performans kaybı yaşayabilir. Bu nedenle fan, kasanın içindeki sıcak havayı dışarı tahliye ederek sıcaklığın düşürülmesine yardımcı olur.

 

Bilgisayar Fanı Nasıl Temizlenir?

 

Masaüstü bilgisayardaki fanı temizlemek, dizüstü bilgisayardaki fanı temizlemekten daha kolay ve pratiktir. Dizüstü bilgisayar fanlarının temizlenmesi daha fazla dikkat gerektirir. Aksi halde bilgisayarınızın diğer parçalarına zarar verebilirsiniz.

Bilgisayarın fanını temizlemek için dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız öncelikle bilgisayarın fişini çekmeli ve herhangi bir güç kaynağına bağlı olmadığından emin olmalısınız. Daha sonra dizüstü bilgisayarı ön tarafı geriye bakacak şekilde çevirmelisiniz. Arkasındaki vidaları sökerek kapağı açmanız gerekiyor. Kapağı açtıktan sonra öncelikle pilin çıkarılması gerekir. Pilin hemen altında bulunan fanı yavaşça hareket ettirip temizleyebilirsiniz.

Bir masaüstü bilgisayarda, öncelikle kasanın gücünü elektrik prizinden kesmeniz gerekir. Daha sonra fanı küçük, yumuşak bir fırçayla temizleyebilirsiniz. Bu işlem sırasında düşük ısıya ayarlanmış bir saç kurutma makinesi de kullanabilirsiniz.

Bilgisayar Fan Sesi Nasıl Azaltılır?

 

Bir bilgisayar fanının çok fazla ses çıkarmasının birkaç nedeni vardır. Temel açıdan bakıldığında bilgisayarınızın fanını açmak ortam sıcaklığının düşmesi gerektiğinin bir işaretidir. Cihazınız çok sıcaksa sıcaklığı düşürmeniz gerekir. Bilgisayar fan sesini azaltmak için yapmanız gerekenleri sıralayacak olursak:

  1. Kullanmadığınız uygulamaları kapatın,
  2. Bilgisayarı doğru düzeyde kullanın,
  3. Yazılımsal temizlik yapın,
  4. Fiziksel temizlik yapın,
  5. Üçüncü taraf yazılım kullanmayın,
  6. Laptop soğutucusu kullanın,
  7. Teknik servisten yardım alın.

Bilgisayarınız fan sesi çok yüksek çıkıyorsa bu seçenekleri dikkate almanız geçirebilirsiniz.

 

Bilgisayar Fan Ayarları Nasıl Yapılır?

 

Kasa fanınızı manuel olarak ayarlamak, fan hızını optimize etmenin harika bir yoludur. Bilgisayar fan ayarları için en yaygın manuel hız ayarlama yöntemi BIOS ayarlarıdır. Bilgisayarınız açıkken BIOS ekranına erişerek fan hızını ayarlayabilirsiniz. Fan hızını en doğru şekilde ayarlamak için uygun bir sıcaklık değeri gereklidir.

Birbiral.com blog servisi sundu.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

ShopPHP | v5