Makaleler » Blog » Avrasya Tüneli'ne trafiğe kolaylık sağlayan sistem kuruldu

Avrasya Tüneli'ne trafiğe kolaylık sağlayan sistem kuruldu

Avrasya Tüneli'nde Türkiye’de ilk kez uygulaması başlatılan Hız Düzenleyici Hareketli Aydınlatma Teknolojisi ile güvenli ve trafik akışını hızlandıran sistem kuruldu. Kurulan sistem ile birlikte trafik sıkışıklığını yüzde 90 azaltabiliyor.

Avrupa ile Asya kıtasını denizin altından kara yoluyla birleştiren, şehrin iki yakası arasındaki ulaşım kolaylığı sağlayan projede yeni bir teknoloji bir ilk deva uygulamaya başladı.

Avrasya tunelineHız Düzenleyici Hareketli Aydınlatma Sistemi (Pacemaker) teknolojisi kurularak trafik akışına güven, konfor düzen getirildi. Bu sayede trafik aşışı planlaması ile geçiş veriminde yeryer % 90 kadar verim sağlandığı açıklandı.

Yenilikçi ve akıllı yol teknolojileri uygulamaları arasına giren uygulama, LED tüpler kullanılarak tavanda senkronize bir düzende hareket eden aydınlatma zincirinden oluşuyor ve 70 kilometre hıza göre çalışıyor.

Sistem sayesinde, araçlar hızlarını sabitlemesi sağlanarak trafik akışının düzenli hale gelmesi, takı?p mesafelerinin korunarak kaza riskinin düşürülmesi ve ani hız değişimlerinden oluşan egzoz gazlarının azalmasıyla çevreye katkı sağlanması amaçlanıyor.

Avrasya Tüneli'ni daha verimli kullanılıyor

Hız Düzenleyici Hareketli Aydınlatma Sistemi, Avrasya Tüneli'nin içerisinde seyir halinde bulunan araçların eğime doğru ya da eğime karşı yol alması sırasında sürücülerin düzenli olarak önerilen hızda ilerlemelerini sağlıyor. Bu sayede hız değişimlerine bağlı trafik akışının hızlı olmasını sağlayarak yoğunluklarının oluşmasını engelliyor.

Dünya Yol Örgütü (PIARC) tarafından kabul görüp tavsiye edilen ve büyük faydalar sağlayan uygulamanın, yapılan araştırmalar sonucunda benzer projeler göre trafik sıkışıklığını yüzde 90'a varan oranlarda azalttığı görüldü.

Sistem, aydınlatmanın boyutu, hızı ve aralık mesafesinin çeşitli senaryolarda çalışmasına göre oluşturuldu.

Tünel içinde ortalama trafik hızlarındaki düşüşün tespit edildiği Avrupa-Asya yönünde en derin noktaya 500 metre kala başlayan Pacemaker Lighting uygulaması, en derin noktadan çıkışta da bin metre olmak üzere 1,5 kilometrelik bir güzergahı içine alıyor.

Kazaların azaltılması da hedefleniyor.

Uygulamayla, trafik sıkışıklığının azaltılması ve kapasitenin daha verimli hale gelmesi yanı sıra olası kazaların azaltılması hedefleniyor.

Olası motor ve şanzıman problemlerinin oluşmasını azaltarak doğabilecek trafik sorunlarının önüne geçilmesi de hedefler arasında bulunuyor.

Uygulamanın amaçları arasında; yokuş yukarı hız düşümünü takiben ani hızlanmadan kaynaklı ortaya çıkan egzoz gazlarının ve dolayısıyla hava kirliliğinin engellenmesi, sürüş konforunun artırılması ve daha rahat bir geçişin sağlanması gibi kriterler de yer alıyor. 

Kaynak:trthaber

 

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

ShopPHP | v5