Makaleler » Blog » Antik Roma tarzı kovanlar ile Dünya?da tek

Antik Roma tarzı kovanlar ile Dünya?da tek

Bursa’da kerpiçten yapılmış evlerde bulunan Antik Roma geleneğini yansıtan arı kovanları, dünyada başka örneğinin olmayan tarihi bir miras olarak biliniyor.

Bursa Nilüfer ilçesinde bulundu

Bursa’nın merkez Nilüfer ilçesinde, kerpiçten yapılmış bazı eski tarihi evlerin duvarlarında, Antik Roma tarzını devam ettiren ve 100-150 yıl önce kullanılan sabit arı kovanları ve taşlaşmış petekler bulundu.

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Güven Gümgüm, yaptığı açıklamada, antik dönemde arı ve bal konusunu araştırdığını, bu araştırmaları sırasında Ürünlü Mahallesi’ndeki 2 kerpiç evde sabit arılık ve taşlaşmış peteklere rastladığını belirtti.

Gümgüm, araştırmasına yaklaşık 1,5 yıl önce başladığını belirterek, “Uludağ Üniversitesinin Bilimsel Araştırma Projeleri kapsamında bir proje yaptım ve bu çerçevede antik dönemde bal ve arıyla ilgili bütün literatürü araştırdım. Bu araştırmalar sonucunda arı ve balın antik dönemde insan için ne kadar önemli olduğu, arının hiyerarşik sisteminin antik dönemde nasıl çözümlendiği noktasında bilgilere ulaştım.” dedi.

“Dünyada başka örneği yok”

Sabit kovanlarla arıcılığın eski bir gelenek olduğunu ifade eden Gümgüm, şöyle konuştu:

“Bu gelenek milattan sonra 1. yüzyıla kadar devam eden bir gelenek. Ürünlü’nün eski adı ‘Kite’ydi ve burası Roma döneminde ve Osmanlı döneminde de önemli merkezlerden bir tanesi. Bu anlamda bu kovanlar, geleneğin ne kadar eskilere gidebileceği konusunda bize bilgiler veriyor. Şunu özellikle belirtmeliyim ki bu kovanlar dünyada korunmuş olarak karşımıza çıkan tek kovanlardır. Bu kovanlar, evi çevreleyen duvarlar ya da ahırların duvarları içerisinde yapılmış kovanlara örnek teşkil edebilecek tek kovanlardır ve dünyada başka örneği yok. Sabit kovanlara örnek olabilecek bazı ülkelerde genel bir araştırma yaptığımızda Bursa Ürünlü’deki bu kovanların ne kadar önemli olduğu ve tüm Akdeniz havzası hatta dünyada başka bir örneği olmadığını söyleyebiliriz.”

Gümgüm, “Bu kovanlar gelenek olarak Roma döneminden kalmış ancak bunlar materyal kalıntı olarak daha geç bir döneme ait. Bu kalıntılar geleneğin devam etmesi açısından önemli ve kovanlar yaklaşık 100-150 yıl önce kullanılmış kovanlar.” bilgisini aktardı.

Türkiye tarihi kültür mirası açısından Dünya’da eşi benzeri olmayan bir ülke. Bu kültürün kaybolmadan açığa çıkarılması ve Dünya kültür mirasa eklenmesi gerekiyor. Bu tür araştırmaların iyi destelenmesi şart. Deritel olarak araştırmayı yapan ve bu tarihi mirası gün yüzüne çıkaran Uludağ Üniversitesi (UÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Güven Gümgüm’ teşekkür ediyoruz.

kaynak : trthaber

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

ShopPHP | v5