Makaleler » Blog » Android Yüksek Pil Tüketimini Azaltma Yöntemleri

Android Yüksek Pil Tüketimini Azaltma Yöntemleri

Android Yüksek Pil Tüketimini Azaltma Yöntemleri

Android telefonların pil tüketimi iOS kadar uzun sürmemesi inancının aksine Android yüksek pil tüketimini azaltma yöntemleri ile pil tüketimi azaltılabilir. Bu kapsamda yapılabilecek çeşitli işlemler vardır. Pil ömrünü uzatmak için yapılan işlemler doğrultusunda pil tüketiminin azalması ve şarjın daha uzun süre dayanması mümkün hale gelir.

Ekran Parlaklığının Azaltılması

Telefonda en çok pil tüketen parçalardan birisi ekran parlaklığıdır ve bu nedenle ekran parlaklığı kısılmalıdır. Telefon ekranları en kaliteli full hd TV monitörlerden daha ileri teknolojiyi içeriyor olmalarının yanında öğle güneşi ile mücadele edecek kadar parlak ekranları bulunur. Bu kapsamda ekran kısıldığında dahi güneşli yolda bile görülmesi mümkündür.

Senkronizasyonun Kapatılması

Senkronizasyon Android yüksek pil tüketimini azaltma yöntemleri arasında yer alır. Senkronizasyon için örnek verilmesi gerekirse Samsung marka bir telefonun rehberini Facebook kişileri ile senkronize edilmesi gibi işlemleri gerçekleştirir. Bu kapsamda eşitleme anlamına gelir. Bu doğrultuda Wi-Fi ya da interneti kullanan eşitleme devamlı olarak telefonun uykuya geçmesini engeller ve pil tüketimini hızlandırır.

Gereksiz Uygulamaların Silinmesi

Telefondaki tüm uygulamaların arka planlarda çalışması dolayısıyla uygulamalar sürekli yeniden başlayarak pili tüketir. Bu kapsamda cihazın belleğinin azalma söz konusu olur. Kullanılmayan uygulamaların silinmesi ile gömülü uygulamaların RAM’i doldurması engellenir.

GPS ve İnternetin Kapatılması

Telefonun internet bağlantısının kesilmeden de pilden tasarruf edilmesi mümkündür. Ancak bu noktada özellikle GPS özelliğinin kapatılması oldukça avantajlıdır. Bu kapsamda konum hizmetlerinin kullanılması dışında GPS arka planda çok fazla pil tüketir. Bu doğrultuda GPS’in sadece konum için açılması oldukça faydalıdır. Aynı zamanda hücresel veri yerine Wi-Fi bağlantısı kullanılması pil tüketiminin azaltılmasını sağlar.

Kalitesiz Şarj Aletleri Kullanımının Önüne Geçilmesi

Özellikle şarj aletleri dolayısıyla da telefonun pil tüketiminin artması söz konusu olabilir. Merdiven altı olarak tabir edilen kalitesiz ürünlerin kullanılması sonucunda telefonun yavaş ve verimsiz şarj olması ve batarya ömrünün normalden fazla etkilenmesi söz konusu olabilir.

Batarya Kontrolünün Sağlanması

Telefonun eskiye göre bataryasının eskimesi mümkündür. Bu kapsamda bataryanın performansında yaşanan düşüş sonrasında pil tüketiminin oldukça hızlı olması söz konusu olabilir. Özellikle iki yıldan sonra batarya performansında %20’lere varan bir düşüş yaşanması mümkündür. %80 oranında pil sağlığı bulunan bataryanın değiştirilmesi sonucunda pil sağlığının iyileştirilmesi söz konusu olur. Bu açıdan Android yüksek pil tüketimini azaltma yöntemleri arasında yer alır.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

ShopPHP | v5