Makaleler » Blog » Android Cihaz Nasıl Hızlandırılır 

Android Cihaz Nasıl Hızlandırılır 

Android Cihaz Nasıl Hızlandırılır 

Telefonunuz hangi model olursa olsun Android cihaz nasıl hızlandırılır sorusu hep merak edilmektedir. Çünkü her geçen yıl üretilen programların ve oyunların boyutu gün geçtikçe artmaktadır. Buna bir de depolama alanınız içine yıldan yıla biriken, çektiğiniz videolar, belgeler ve resimler de eklenince telefonun yavaşlaması kaçınılmaz olur.

Yavaşlayan Telefonu Hızlandırma Yöntemleri

Yavaşlayan telefonunuzu hızlandırmak için belli başlı yöntemler bulunmaktadır. Yavaşlayan telefonunuzu hızlandırma yöntemleri şunlardır;

 • Telefonunuzdaki gereksiz uygulamaları silin. Önbelleğinizi temizleyin. Uygulamalar genellikle geçici dosyaları önbelleklerinde saklar. Zamanla bu dosyalar birikebilir ve telefonunuzu yavaşlatabilir. Tek bir uygulamanın önbelleğini temizlemek için Ayarlar > Uygulamalar ve bildirimler > Tüm uygulamaları gör'e gidin ve uygulamayı seçin. Ardından Depolama ve önbellek'e ve Önbelleği temizle'ye dokunun.
 • Arka planda çalışan uygulamaları kapatın. Çünkü telefonunuzdaki bir uygulamadan çıktığınızda o uygulama arka planda çalışmaya devam eder. Bu da telefonunuzu gereksiz yere yorar ve pil tüketimini artırır. Telefonun ayarlar kısmından uygulama ayarlarına ulaşarak arka planda boş yere çalışan uygulamaları kapatabilirsiniz.
 • Facebook ve Google Chrome işlemciler için oldukça zararlıdır. Çünkü facebook ve Google Chrome ciddi şekilde ram tüketicisidir. Bunun için daha az ram tüketilen uygulamalar kullanılmalıdır. Daha az ram tüketen alternatif internet arayıcılarına Google play’den ulaşabilirsiniz.
 • Telefonunuzda bulunan antivirüs uygulamaları telefonunuzu yavaşlatır. Google play dışında telefonunuzu internetten sürekli oyun ve uygulama yüklemesi yapıyorsanız antivirüs programı tasviye edilebilir. Eğer uygulamaları Google play’den indiriyorsan antivirüs programına gerek yoktur.
 • Giriş ekranının temiz tutulması da cihazı hızlandırabilir. Mümkünse giriş ekranınızda arama ve mesaj gibi kısa yollar dışında uygulamaları telefonunuzda barındırmayın. Uygulamalarla dolu bir giriş ekranı telefonunuza oldukça zarar verir ve telefonunuzu yavaşlatır. Android geliştirici seçenekler menüsüne erişim sağlayabilirsiniz.
 • Telefonunuzu düzenli olarak yeniden başlatın. Bu, cihazınızı yavaşlatabilecek geçici dosyaların veya işlemlerin temizlenmesine yardımcı olabilir.
 • Güncellemeleri kontrol et. Android işletim sisteminizin ve tüm uygulamalarınızın güncel olduğundan emin olun. Yazılım güncellemeleri genellikle performans iyileştirmelerini içerir.
 • Depolama alanını boşaltın. Telefonunuzun depolama alanı azalıyorsa bu da yavaşlamasına neden olabilir. Kullanılmayan uygulamaları, fotoğrafları, videoları veya diğer dosyaları silin.
 • Animasyonları kapatın. Animasyonlar telefonunuzun görsel olarak daha çekici görünmesini sağlayabilir ancak performansı da yavaşlatabilir. Animasyonları kapatmak için Ayarlar > Geliştirici seçenekleri'ne gidin ve Çizim bölümüne ilerleyin. Ardından aşağıdaki ayarları kapatın:

Android Geliştirici Seçenekleri Nasıl Açılır?

Herhangi bir ayarı değiştirmeden önce yapmanız gereken ilk şey geliştirici seçenekleri aktif hale getirmektir. Sanıldığının aksine bu ayarlarda kolaylıkla değişen tek şey budur. Her kullanıcının buna erişmesini isteyen Google, söz konusu ayarları gizlemek için elinde geleni yapmaktadır. Geliştirici seçenekleri açmak için izlenmesi gereken yollar vardır. Bu yollar;

 • Öncelikle telefonunuzdaki ayarlar kısmına girmeniz gerekir.
 • Sonra ise sistem menüsüne giriniz.
 • Burada yer alan telefon hakkında seçeneğinize dokunun.
 • Son olarak ise derleme numarasına artık bir geliştiricisiniz bildirimi gelen kadar dokunun ve android cihaz nasıl hızlandırılır sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

ShopPHP | v5