Makaleler » Blog » "Sakin Şehir" Halfeti sessiz güzelliğiyle ziyaretçilerini bekliyor


2013 yılında "Sakin Şehir" listesine dahil edilen Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesi turist ağırlamaya devam ediyor. Hafta sonları günlük bu ilgi 10 binin üzerinde yerli ve yabancı turiste ile zirveye çıkıyor. İlçeye gelen ziyaretçiler, tekne turu ile gezerek anılarda kalan gezi yapıyorlar.

Taş işlemeli harika evler, Arnavut kaldırımı ile döşenmiş dar sokaklar ve ilgi çeken bir tarihi bir mimari...

Güneydoğu'yu geziye çıkanların ilk duraklarından biri de Halfeti sakin şehri. İlçe, günümüze taşıdığı tarihi değerleriyle ilgi odağı haline geldi. Bir taraftan çoğrafyası bir taraftaneşsiz güzelliği ile her geçen gün parlayan bir yıldız gibi.

Sıcak bozkırın ortasında olmasına karşın Birecik Baraj Gölü sayesinde liman kenti görünümüne sahip ilçe, Şanlıurfa’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri haline geldi.

Cittaslow Uluslararası Koordinasyon Komitesince  "sakin şehir" listesine 2013 yılında edilen bir kent Halfeti, son yıllarda yapılan tanıtım ve organizasyonlar sayesinde binlerce turisti ağırlıyor. 

Batık şehir, tekne turlarıyla geziliyor

Bir dönem bölgede yaşanan sorunlar nedeni ile turizmin syeni yeni gelişmeye başladığı ilçeye gelen ziyaretçilerin çoğunluğu sular altında kalan hüünlü batık kenti, tekne turuyla geziyor.

Halfeti'de tekne turlarına katılan ziyartcilerin gezi noktalarından biri de büyük bölümü sular altında kalan Savaşan Köyü. Köy bu hali ile turistlerin en fazla ilgi gösterdiği ve beğendiği yerlerden.

Misafirler, tur esnasında birçok medeniyete ev sahipliği yapan Rumkale'yi de görerek menun kalıyorlar.

2019'da 1 milyona yakın turist ağırladı

2019 yılında Halfeti'yi 1 milyona yakın yerli ve yabancı turist ziyaret etti. Bu yıl ise tüm dünyada olduğu gibi pandemi sebebiyle turist sayısında azalma yaşanıyor.

Trthaber Haber: Anıl Yağcı

Trthaber Kamera: Emre Veli

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

ShopPHP | v5