Makaleler » Sağlık » Zeka insan nöronları arasında bağlantıyı azaltıyor

Zeka insan nöronları arasında bağlantıyı azaltıyor

Zeka insan nöronları

Zeka konusunda yeni bulgulara ulaşıldı. Zeki insanların beyinlerinde serebral korteks ile nöronlar arasındaki bağlantıların minimum seviyeye indiği tespit edildi

Ruhr-Universitat Bochum’da bünyesinde görev almış akademisyen Türk nörolog Christoph Fraenz ve Erhan Genç önderliğinde yapılan bilimsel çalışmalarda, kişinin zeka seviyesi yükseldikce beynin gri madde olarak da adlandırılan serebral korteks bölgesinde nöronlar arasında daha az iletişimin olduğunu gösteren bulgulara ulaşıldı.

Humboldt üniversiteleri araştırdı

Humboldt üniversiteleri ve New Mexico ile Lovelace Biyomedikal ve Çevre Araştırmaları Enstitüsü’nün birlikte yürüterek destek verdiği araştırmada, beyindeki bağlantı yapılarına mikro yapısal düzeyde bir yeni teknik getiren nöro-görüntüleme tekniği kullanıldı.

Proje çerçevesinde 259 erkek ve kadının beyinlerinde, sinir hücresi uzantısı dağılımı ve yoğunluğu incelenerek bulgular analiz edildi. Katılımcıların ayrıca zeka seviyelerinin belirlenmesi için zeka testleri yaptırıldı.

Bulguları inceleyen araştırma ekibi, zeka seviyesi arttıkça kişinin beyninde daha az nöron dallanmasına rastlandığını gösteren bulgulara rastlayarak sonuçları rapor haline getirdiler.

Nörolog Erhan Genç, “Zeki beyinler daha az, ancak yeterli düzeyde nöronal bağlantılara sahip. Dolayısıyla minumum nöronal aktivite ile yüksek ussal performans ortaya koyuyorlar” açıklamasını yaptı.

Araştırmanın sonuçları üzerinde bilim dünyasının yapacağı çalışmalar ile elde edilen bulguların zeka üzerindeki bilinmezleri azaltacağı muhakkak.

Kaynak: AA

Birbiral Bilinçli Alışveriş

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

ShopPHP | v5