Makaleler » Sağlık » Yaz aylarında gıda zehirlenmelerine dikkat

Yaz aylarında gıda zehirlenmelerine dikkat

Evet yaz aylarında gıda zehirlenmelerinde artış oranı hep öde olur. Bizler ise gıda güvenliği ve sağlığı konusunda gerekli tedbirleri almadığımız için risk daha fazla artmaktadır. Zehirlenmelere karşı dikkatli olmak için gerekli titizliği göstermeniz gerekir.

En çok zehirlenme yaz aylarında olur

Yaz aylarında otel ve restoranlarda önceden pişirilmiş et, tavuk, balık yemeklerinin servisten önce sıcak tutulması gerekir. zeytinyağlı, salata, sütlü tatlı ve pasta gibi soğuk tüketilen gıdaların, soğuk bölümlerde bulunması ve sıcak etkiden uzak tutulması gerekir.

Diğer bir dikkat etmeniz gereken alan ise araçlarınızda gıda taşırken. Zira uzun yolculuk ve sıcak altında yapacağınız seyahat esnasında aracınızdaki gıdaların soğuk kalmasını temin etmeniz önemli. Soğuk ortam sağlanmaz ise özellikle süt ve et gibi ürünlerde meydana gelebilecek bozulmanın gıda zehirlemesine sebep olabilir.

Seyahat esnasında molalarda, otel/restoran ve benzeri yerlerde açık ve menşe belirsiz sular içmemesi, şişelenmiş suların tercih edilmesi dikkat etmeniz gereken diğer bir husus.

Özellikle yüksek protein içeren önceden pişirilmiş olan et, tavuk ve balık yemeklerinin servis öncesinde sıcak tutuluyor sağlıklı bir yemek için şarttır.. Bu tip gıdaların ortam sıcaklığında ve üstü açık bir şekilde sunulması çok yüksek oranda zehirlenme riskini beraberinde getirmektedir.

Servis yapan kişilerin ve restoran tuvaletlerinin temizliğine sürekli olarak yapmaları ve bu ortamları temiz tutmaları gerekir.  Hijyenik olmayan yerlerden kesinlikle uzak durulmalı, kokusundan ve görüntüsünden şüphe duyulan gıdalar tüketilmemelidir.

Ürünlerin doğru sıcaklıklarda muhafaza edilip edilmediğini sizlerde kontrol edebilirsiniz.. Bunun için etiketlerin üzerindeki bilgileri okumalı ve ortamın bu bilgilere uygun olup olmadığı karşılaştırılmalıdır.

Çabuk bozulabilen süt ürünleri, taze ve çiğ et ürünleri ve balık gibi gıdaları buzdolabında (0-4 derecede) muhafaza edilmesi ve buradan servise sunulması gerekir. Dondurulmuş ürünleri asla ortam sıcaklığında çözdürmeyin, donmuş ürünleri buzdolabında (0-4 derecede) ya da mikrodalga fırında çözdürün. Çözülmüş ürünü bir daha dondurmayın. Sebze ve meyveleri iyice yıkadıktan sonra tüketin.”

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

ShopPHP | v5