Makaleler » Türkiye » Uluslararası Antalya Film Festivali

Uluslararası Antalya Film Festivali

Uluslararası Antalya Film Festivali Altın portakal film festivali olarak anılmaktadır.  2015’ten önceki adıyla Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali  1964 yılından bu yana Antalya’da düzenlenmektedir.

Türkiye’nin en önemli film festivali özelliği ile canlı ve ilgi odağı olmaya devam etmektedir.

Festival, Antalya Büyükşehir Belediyesi (ABB) tarafından her yılın sonbahar mevsiminde Antalya Kültür Merkezi (AKM) ve Cam Piramit’te gerçekleştirilmektedir.

Antalya Altın Portakal Film Festivali, Avrupa ve Asya’nın en köklü film festivallerinden biri olma özelliğine sahip. Türkiye’nin ise en eski ve uzun soluklu film festivalidir.

Festival, 2005 yılından bu yana Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali adıyla düzenlenmekte ve gerçekleşmektedir. Festival programı içinde uluslararası yarışma bölümü ile daha canlı ve daha yaygın hale gelmiştir.
1959 yılında Antalya film festivali olarak başlayan program her yıl tekrarlanarak günümüze kadar ulaşmıştır. Ayrıca her yıl geleneksel hale gelen geçiş korteji ile sanatçıların halk ve Antalya ile haya iyi buluşması sağlanmış ve bu uygulama çok ses getirilmiştir. 1964 yılında verilen en iyi film Gurbet Kuşları isimli eser olmuştur. 2015 yılında ise en iyi film Oktay Kaynarca filmi olan Sarmaşık isim eser almıştır.

Düzenlenme şekli, organizasyon heyeti gibi konularda daima tartışmaların yaşantı bu film festivalinin başarısında siyasi etkinin azalması olumlu katkı yapcaktır.

Altın Portakal Heykelciği

Altın Portakal Festivali  programı başlamasına  günler kala Antalya şehir merkezinin bir çok yerine ine festival ödülü olan Venüs Heykeli’nin daha büyük bir şekli yerleştirilir.

Altın Portakal Heykelciği ya da Venüs Heykeli 2005 yılına kadar Altın Portakal ödülü olarak en iyi firime verilmiştir. 2005-2008 yıllarında ödülün şekli değiştirilmiştir. 

2009 yılından itibaren düzenlenen  festivalden bu yana yeniden Venüs heykeli ödül olarak verilmeye başlanmıştır. Altın renginde olan heykelcik sol elinde portakal tutan bir kadın biçiminde tasarlanmıştır.

Jüri

Altın Portakal jürileri festival yürütme kurulu tarafından belirlenir; Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jürisi en az 7 kişiden; Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması jürisi en az 5 kişiden oluşur.

Antalya Filim Festivali Ödüller

Altın Portakal Film Festvalinde ödüller üç ana dalda verilmektedir. Ulusal ve Uluslararası Yarışma´nın yanı sıra, Ulusal Belgesel Film Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması da yer almaktadır. Festivalimizde ayrıca, başta Asya ve Avrupa sineması olmak üzere, dünya sinemasının önemli ve saygın isimlerinin filmleri de sinemaseverlerle buluşmaktadır. Verilen ödül rakamları her yıl değişmektedir.

Türk sinemasının en önemli değerlendirme ve sanat alanından biri olan Altın portakal film festivalinin daha etkin ve daha verimli olması için çalışmaların daha verimli olması gerekiyor.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

ShopPHP | v5