Makaleler » Kültür » Star Wars Hakkında Kısa Bilgi

Star Wars Hakkında Kısa Bilgi

Star Wars, George Lucas yapımıcılığında sinama severler ile buluşan Dünya çapında başarılı olmuş ve klasik bir seri haline gelmiş bilim kurgu flimdir. Tabi daha sonraki yıllarda çizgiroman, bilgisayar ve konsol oyunları, televizyon yapımları, kültür programları vb. dallarda başarısını ve ününü geliştirmiş kurgusal  markadır.

Star Wars artık bir evsane

Film serisinin ilki 25 Mayıs 1977’de, 20 ty Century Fox tarafından Star Wars (Yıldız Savaşları) ismiyle yayınlanmış ve dünya çapında bir popiler kültür fenomeni olmuştur. İlk serinin büyük başarı kazanmasından sonra, Üçer yıl arayla iki devam filmi yayınlanmıştır.

Orijinal üçlemenin son filminin yayınlanmasının 16 yıl ara verdikten sonra , “öncül” üçlemenin ilk filmi yayınlanmıştır ve tekrar üçer yıl arayla, diğer iki film de yayınlanarak, tüm seri 19 Mayıs 2005’te tamamlanmıştır. Böylece 40 yılı tamamlayan

Hasılat rekortmenlerinden

StarWars kültür alanında Dünya çapında önemli bir alanı milyonlarca seveni içinde yaygın hale gelmiştir.
2008 yılı verilerine göre altı Yıldız Savaşları filminin toplam hasılatı yaklaşık olarak 4.41 milyar dolar olarak. Bu hasılatla Yıldız Savaşları serisi, James Bond,ve Harry Potter serilerinin ardından en çok hasılat yapmış üçüncü film serisi olarak sinema tarihine adını yazdırmıştır.

George Lucas filmleri, kitaplar, televizyon dizileri, video oyunları ve çizgiromanlar gibi birçok farklı alanda yayınların ortaya çıkarak hem kültür hem de ekonomik olarak büyük bütçelerin ve hayran kitlesinin ortaya çıkması ile sonuçlanmıştır.

Üçlemede tasvir edilen kurguya pek çok yenilik getiren bu yan ürünler ve senaryolar, serinin sadık takipçileri tarafından Genişletilmiş Evren adıyla bilinen kurgusal evrenin oluşması ile popiler kalmaya devam etmiştir. Bu yayınlar sayesinde filmler arasındaki boşlukta, Star Wars markasının popülerliği ve değeri milyonlarca kişi tarafından korunmuştur.

2003-2005 yılları arasında StarWars: Klon Savaşları adı olan film, üçlemeler serisi haricinde yayınlanmış tek film olma özelliğiyle gösterime girmiştir. Bu film ayrıca, daha sonra aynı adla yayınlanmaya başlamış televizyon dizisine de bir başlangıç teşkil etmektedir. Ayrıca bu film, seride animasyon tarzında yayınlanmış ilk filmdir.

Filim artık Dünya çapında başarı elde etmiş, kendisine büyük bir hayran kitlesi oluşturarak takip edilmiş birden fazla uygulaması ile kalıcı hale gelmiştir.

İyilik ve kötülüğün mücadelesini evren kurgusu ile bizlere sunan Star Wars serisinin nasıl bir yenilikle devam edeceğinin kararını artık bu serinin takipçilerinin gücü belirlemektedir.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

ShopPHP | v5