Makaleler » Sağlık » Sağlıklı zayıflama için iki temel tavsiye

 Sağlıklı zayıflama için iki temel tavsiye

Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, gece geç saatte yemek yemeyi sağlıklı bir beslenme için tavsiye etmediğini belirtti.
Sağlıklı zayıflama konusunda 2 temel tavsiyede bulunan Enç, “Bu kurallardan birincisi yeterli beslenme, ikincisi dengeli beslenme. Öncelikle beslenme düzenini kontrol etmeli ve sağlığınızı olumsuz etkileyen beslenme hatalarını tespit etmelisiniz. Daha sonra bu hataları teker teker hayatınızdan çıkarıp yerine doğru besinler ile beslenmeyi koyabilir, zaman sizin için içerisinde ideal bedene sahip olabilirsiniz.

Zayıflama için beslenme

Sabah saatleri metabolizmanın en hızlı çalıştığı saatlerdir. Bu sebeple sabah kahvaltısı mutlaka yapılmalı. Kahvaltıya erken saatte başlanmalıdır. Erken saatte kahvaltı protein içeriği yüksek olan bir kahvaltı gün içinde besin tüketiminizi azaltabileceği gibi yağ yakmayı da hızlandırır. Eğer kahvaltınızı sabahın geç saatlerine bırakırsanız vücut o saatte çalışmaya başlar ve büyük olasılıkla bu sizi gece yemek yemeye teşvik eder.

Bu ise akşam yemeklerinizin kalorisi yüksek besinleri tüketmenize sebep olur. Oysa ki metabolizmanın en düştüğü olduğu saatler akşam saatlerdir” dedi.

Ara öğünlerin atlanmaması gerektiğini söyleyen Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, “Sağlıklı ara öğünler, yemek vaktiniz geldiğinde aşırı aç olmanızı engellediği gibi yağ yakıcı metabolizmanızın da hızlanmasını sağlar.

Ara öğünlerde yoğurt,1 porsiyon kuruyemiş, tarçınlı süt,1/4 simit, yarım paket kepekli meyveli bisküvi,yarım muz,2 adet grissini ya da 1 porsiyon meyve tüketebilirsiniz.

Gün içerisin de su tüketimine dikkat edilmelidir. Günde en az 2 ya da 2,5 Litre su içilmelidir. Bu sayede hem dolaşım sistemi düzenli hale gelir hem de toksinlerden kurtulmak kolaylaşır. Öğle ve akşam yemekleri saati belirlenmeli ve o saatte yemek yenilmelidir. Yaz döneminde olduğumuz için öğlen yemeği saat 13:00-13.30 akşam yemeği de saat 19:00-19.30 gibi yenilebilir.
Yatmadan önce de 1 bardak tarçınlı süt tüketilebilir. Özellikle gece geç saatlerde yemek yiyip yatmaktan uzak durulmalıdır. Çünkü yemeğin ya da atıştırmalığın üstüne hemen yatılması gece salgılanacak olan büyüme hormonunu salgılanmasını azaltır.

Büyüme hormonu da vücudumuzda önemli görevlere sahip bir hormondur. Görevlerinden bazıları; enerji için yağ yakmayı arttırmak, besinlerle alınan kalsiyumun kemiklere geçmesini kolaylaştırmak, vücudun yeniden yapılanmasını sağlamak, iskelet yapısı gelişmemiş bireylerde boy uzamasını arttırmak, hücre gelişimini ve hücre yenilenmesini sağlamak gibi.” diye konuştu.

Trthaber.com tarafından sanal olarak tavsiye edilen sağlıklı beslenme için önerileri dikkatli olarak takip etmenizi deritel olarak tavsiye ediyoruz.

Birbiral araştırmadan zayıflamaya dikkat

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

ShopPHP | v5