Makaleler » Türkiye » Prof. Dr. Aziz Sancar

Prof. Dr. Aziz Sancar

Prof.Dr. Aziz Sancar;Akademik çalışmalarına ABD’de devam eden Türk bilim adamı. Şu an Akademisyen ve bilim adamı olarak Amerika birleşik devletlerinde yaşamakta ve bilimsel çalışmalarına devam etmektedir.

Aziz Sancar,akademisyen, biyokimyager, moleküler biyolog, ve bilim Hücrelerin hasar gören DNA’ları nasıl onardığını ve genetik hafızasını koruduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde 2015  Nobel Kimya Ödülü’ne layık görüldü. ‘nü kazandı. Ödüle ABD’li Paul Modrick ve İsveçli Tomas Lindahi ile birlikte layık görülen Sancar daha önce de kanser tedavisinde sirkadiyen ssat kullanımıyla ödüller almaya hak kazanmıştı.

Gençlik Yaşamı

Mardin’in Savur ilçesinde 8 Eylül 1946 yılında yaşamını çiftçilikle sağlayan ailesinin sekiz çocuğundan yedincisi olarak dünyaya geldi. Anne ve babasının okuma yazma bilmediğini ifade eden Aziz Sancar “Ancak eğitimin önemini biliyorlardı ve çocuklarının tümünün eğitim alması için ellerinden geleni yaptılar” diyor. İlk, orta ve lise eğitimini Mardin’de tamamladı. Başarılı  bir öğrenci olmasının yanı sıra lise futbol takımında kalecilik de yaptı.

Eğitim Kariyeri

1963 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’nde başladığı eğitimini 1969 yılında tamamlayarak doğduğu ilçe Savur’da iki yıl sağlık ocağında görev yaptı. Eğitimini yurt dışında sürdürme kararından sonra Dallas Texas Üniversite’sinde molekül biyoloji dalında doktora yaptı.  Doçentlik tezini ise Yale Üniversitesinde DNA onarım dalında tamamladı. Daha sonra çalışmalarını DNA onarım, hücre dizilimi, kanser tedavisi alanlarında devam etti. 415 bilimsel makale 33 kitap yayına hazırladı. DNA alanındaki çalışmaları nedeni ile 2015 yılında Nobel Kimya Ödülüne layık görüldü.

Halen Kuzey Carolina Üniversitesi Biyokimya ve Biyofizik bölümü öğretim üyesi görevini sürdürmektedir. Kanser oluşumunda ve tedavisinde önemli bir unsur olan DNA onarımı üzerinde yıllardır çalışan Sancar bu mekanizmayı 35 yılda çözdüklerini, ancak bunun hastalara ulaşmasının biraz zaman alacağını kamu oyu ile paylaştı.

Bilim insanı Aziz Sancar yine Kendisi gibi biyokimya profesörü ve öğretim üyesi olan Gwen Boles Sancar ile evlidir. Eşiyle birlikte ABD’de okuyan Türk öğrencilerine yardım etmek ve Türk-Amerikan ilişkilerini geliştirmek amacıyla Aziz&Gwen Sancar Vakfı’nı kurmuştur. Vakfın ABD’de “Carolina Türk Evi” isimli bir öğrenci misafirhanesi de bulunmaktadır. Başarılı bir eğitim yaşamı ile birlikte sosyal konularda duyarlılığı ile bilimin gelişmesine katkı sunmaya devam etmektedir.

Aldığı Ödülleri

ABD Ulusal Bilim Vakfı (National Science Foundation) Genç Araştırmacı Ödülü (1984)

Amerikan Fotobiyoloji Derneği (American Society for Photobiology) Ödülü (1990)

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü (National Institutes of Health) Ödülü (1995)

TÜBİTAK Bilim Ödülü (1997)

ABD Fen ve Sosyal Bilimler Akademisi (American Academy of Arts and Sciences) Ödülü (2004)

ABD ulusal bilimler akademisi üyeliği (2005)

Türkiye Bilimler Akademisi üyeliği (2006)

Vehbi Koç Ödülü (2007)

Nobel Kimya Ödülü (2015)

Örnek Bilim İnsanı

Türkiye’de bilimin gelişmesinde örnek bir kişilik olan Aziz Sancar bu alanda maddi ve manevi katkılarını sunmaya devam edecektir. Genç Türkiye Cumhuriyeti’nin kendisine açtığı ufku yeni nesillere aktarmak için  Nobel madalyasını Örnek aldığı Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi ikametgahı Anıtkabir’e bağışlamıştır.

Türkiye’ye örnek olması gereken sayın bilim insanının siyasi çekişmelerin dışında aklın ve bilimin ışığında kabul etmek gelecek nesiller için bir ışık olabilir.

Akıl ve bilim insanlığa yol gösteren en önemli kılavuzlardan birisidir. Genç kuşakların bu yolda yetiştirilmesi önemlidir.

Birbiral olarak başarılarının devamını Sayın Sancar’dan diliyor ve  kendisini kutluyoruz.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

ShopPHP | v5