Makaleler » Kültür » Muhammed Ali, Dünyadan Geçti?

Muhammed Ali, Dünyadan Geçti?

Muhammed Ali, Cassius Marcellus Clay Jr ismi ile Amerikalı Müslüman profesyonel boksör. Tüm zamanların en iyi boksörü olarak kabul edilen Muhammed Ali, boks yaşamı boyunca yaptığı maçların yalnızca 5 tanesini kaybetmiştir.

Yaşarken Evsane oldu

Dünyaya geldiği zaman ilk ismi Cassius Marcellus Clay Jr. olan Muhammed Ali, 17 Ocak 1942’de Kentucky Louisville’de doğdu. Daha 12 yaşındayken boksla tanıştı ve kısa zaman içinde National AAU ve Altın Eldiven Şampiyonası’nda amatör olarak kariyerine başladı. Romada 1960 yılında ‘da ağır hafif siklette altın madalya alarak profesyonel lige döndü. Yine 18 yaşındayken katıldığı Roma Olimpiyatları’nda altın madalya alarak başarısına başarı kattı.

Hızlı bir yükseliş göstererek 22 yaşındayken, S. Liston’u yenip Dünya Şampiyonu oldu. Bu zaferden sonra dinini değiştirerek Müslüman oldu. Bu tarihten sonra  Muhammed Ali ismini aldı ve başarılı olduğui boks’a 1967-1970 yıllarında ara vermek zorunda kaldı.

Muhammed Ali savaşa hayır dedi

“Vietnamlılar bana hiçbir kötülük yapmadılar ki onlarla savaşayım.” diyerek Viyetnam savaşına katılmayı red ettiği için 5 yıl hapis ve 10 bin dolar para cezasına çarptırıldı. Lisansı ve pasaportu elinden alınınca dava süresince maddi sıkıntılar yaşadı ve iflas ettiğini açıkladı.

Ailesinin yardımı ve üniversitelerde para karşılığı yaptığı konuşmalarla geçimini sağladı. 1970 yılında temyiz davasını kazanıp tekrar boksa döndü. 197’1de Joe Frazier ile ‘Asrın maçı’na çıktı ve profesyonel boks kariyerinde ilk defa kaybetti. Ara verdiği yıllardan sonra iyi bir hazırlık aşaması geçirmeden yaptığı bu maçlar Ardından çenesinin kırıldığı maçta Ken Norton’a sayı ile yenilince azmedip art arda unvan için rakip olan boksörleri bir bir yendi. Ken Norton’i yenip rövanşı aldı.

1978’de L. Spinks’e yenilip ardından aynı yıl rakibini yenince Dünya Şampiyonluğunu 3 kez elde eden ilk boksör oldu. Bu tarihten sonra boks yaşamına şampiyon olarak son verdi.

1984’te Parkinson hastalığına yakalanmasına rağmen bunu gizledi. Bok yaşamında sadece 5 kez yenilen, Olimpiyat ve Dünya Şampiyonu olan Muhammed Ali, 36 yaşına kadar bütün şampiyonlar için tek isim olmayı başardı ve 37’si nakavt olmak üzere 56 maç kazandı.

Bok yaşamındaki başarıları kadar sosyal olaylardaki duruşu ve ayrımcılığa karşı gösterdiği tavırlar nedeni ile dünya çapında ün ve taktir kazandı. Bu yönü ile bokstaki başarısını pekiştirdi.

1996 yılında 1996 Yaz Olimpiyatları’’nda ateşini yakma onuruna sahip oldu. 202 yılında barış elçisi olarak Afganistan’a gitti.

27 Temmuz 2012 tarihinde Ali, Londraa’da, 2012 Yaz Olimpiyatları, Açılış törenindeki Olimpiyat Bayrağını taşıdı.

Muhammed Ali’nin zamanının en iyi boksörü olduğu kabul edilir. 2001 yılında Hollywood tarafından hayatı filme alındı.

Parkinson hastalığı yüzünden uzun süre Michigan’daki çiftliğinde gözlerden uzak yaşamayı tercih Muhammed Ali, Hayatını anlatan biyografik roman, 2002 yılında Kaknüs Yayınları tarafından yayımlanmıştır

Parkinson hastalığı ile uzun süre yaşayan ve mücadele eden Muhammed Ali 3 Haziran 2016 tarihinde solunum yolu rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirmiştir

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

ShopPHP | v5