Makaleler » Kültür » Kurban İbadeti ile gönüller yapmaya

Kurban İbadeti ile gönüller yapmaya

Kurban ibadetti bayram değildir.

Bir kurban ibadeti daha geldi. Evet bu bir ibadeti, bayram değil. Varlıklı olanlar Allah’ın rızasını kazanması için bu gün gönüllerini hak yoluna teslim edip ihtiyaç sahiplerini sevindirdikleri gün, kurbanları ile yardıma muhtaç olanlara yardım ettikleri gün.

Kurban’ın manevi boyutu nefsin kurban edilmesidir. Maddi boyutu ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarına cevap verip paylaşmaktır.

 Kurban İsmail peygamberden kalmadır.

Bu ibadeti Hz. İbrahim’den kalma en eski ibadetlerden birisidir. Hz. İbrahim eşi Hacer’den bir evlat olması için Yüce Tanrıya dua eder. Yüce Tanrı bu dileği kabul eder ve ona bir erkek evladı verir. Hz. İbrahim bu dileğinin olması halinde çocuğunu yüce Tanrı’ya kurban edeceği vadinde bulunmuştur. Rüyasında Yüce Tanrı Hz. İbrahim’den sözünü tutmasını ister.

Hz. İbrahim oğlu İsmail’i alarak Arafat dağına sözünde durmak için çıkar. Hz. İbrahim babasına Yüce Tanrı’nın emrini yerine getirmesi için teslim olur. Hz İbrahim’ İsmail’i yere yatırım gözlerini bağladıktan sonra bıçağı boynuna vurur. Bıçak İsmail’in boynunu kesmez. Bu esnada Tanrı kendi Meleği Cebrail vasıtası ile bir koçu kurbanlık olarak gönderir.

O günden bu yana inananlar güçleri yettiği kadarı ile Koç veya erkek büyük baş keserek ibadet etmektedirler.

Bugün yoksulların tekrar hatırlandığı gün.
Hayırlara vesile olan bu ibadetini yerine getiren tüm insanları kutluyoruz.
İyilik ve güzelliklere vesile olmasını temenni ediyoruz.
Bu ibadeti ibadetini yerine getirirken kibir, gösteriş, benlik ve reklamdan uzak durmak gerekir. Karşılıksız ve beklentisiz bir ibadet yapılması ve sadece Yüce Tanrı’nın rızasını kazanmak için yapılması en önemli husus olduğuna inanıyoruz.

Bugün her zamankinden daha fazla alçak gönüllü olmak gerekir.

Bütün ibadetlerin amacı Güzel Ahlaklı insan olabilmektir.

Deritel olarak Kurban ibadetinin

Bir gönül yapmak Kabe’yi yapmak gibidir. Bir gönül yıkmak Kabe’yi yıkmak gibidir.

İbadetinde gönüller yapmaya…

Birbiral Ailesi

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

ShopPHP | v5