Makaleler » Sağlık » e-Nabız Yapay zeka temelli beslenme uygulamasına yer verecek

e-Nabız Yapay zeka temelli beslenme uygulamasına yer verecek

e-Nabız Yapay zeka temelli Yaşam Başlıyor

12 milyon kullanıcıya ulaşarak tüm sağlık bilgilerini bünyesinde barındıran  e-Nabız platformu yeni uygulamaları ile vatandaşların sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlayacak faydalı bilgileri sunmaya ve yeni uygulamaları geliştirmeye devam ediyor.

e-nabız uygulamaları

Yirmi dört saat ve sanal ortamdan giriş yapılarak ulaşılan e-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi’nde, sağlıklı bir toplum için bilinçli beslenmeye teşvik etmeye yönelik uygulamalar yapay zeka temelli sistemlerle devreye girecek.

e-Devlet şifresiyle her vatandaş sisteme giriş yapabilecek ve belirlediği kurallar çerçevesinde sağlık verilerine erişebilecek ve bu verilerden istediği bilgiyi zaman sınırı koymadan istediği hekimle ya da yakınları ile paylaşabilecek.

Giyilebilir teknolojileri veya GSM operatörlerinin mobil uygulamaları sayesinde adım. kalori, nabız, tansiyon, şeker, bisiklet uygulaması, uyku incelemesi ve benzeri sağlık verilerini sisteme işleyebiliyor. Harita üzerinden en yakın hastaneleri ve eczaneleri listelenebiliyor.  Ebeveynleri kendi çocuklarının sağlık verilerine e-Nabız’dan erişebiliyor.

Organ bağışı ve kan bağışı sayısı artıyor.

4 yıl önce kullanıma açılan e-Nabız Kişisel Sağlık Sistemi’nde 12 milyon 362 bin 65 kişi şu ana kadar profil oluşturmuş durumda e-Nabız üzerinden organ bağışı bildiren kişi sayısı ise 202 bin 215.  Ayrıca sistem üzerinden 53 bin 311 kan bağış yapıldı.

e-Nabız sistemine vatandaşlar günlük, saatlik, hatta anlık olarak sağlık bilgilerini kendileri kayıt altına alıyor ve istedikleri doktorlara gösterebiliyorlar.

Tansiyon, nabız, şeker, boy, kilo, alerjik durum, ilaçlarının yan etkileri günlük yaşamda sağlığı ilgilendiren bilgiler kayıt altına alınmakta ve isterlerse elektronik dosya ile kendi cihazlarına indirebilmekteler.

Sağlıklı beslenmeyi teşvik edecek sistem geliyor.

Sisteme üye olmak için ilk vatandaşlar  “www.turkiye.gov.tr” adresindeki “e-Nabız Kişisel Sağlık Kaydı Sistemi” üzerinden kullanıcı girişi yapıp, hesabı oluşturduktan sonra isteyen  “www.enabiz.gov.tr” adresinden de akıllı cihazlarına indirecekleri uygulamalar ile kişisel kayıtlarına ulaşabilirler.

Kullanıcılar randevu, tahlil, sağlık bilgileri ve sağlık önerileri gibi bilgilere erişebilecekler. Ayrıca bu gibi bilgiler cep telefonlarına gönderilecek. Ağız ve diş sağlığı ile ilgili bilgiler ve tavsiyelerin yanında obezite hastaları başta olmak üzere halkı sağlıklı beslenmeye teşvik edecek yapay zeka destekli uygulamalar e-Nabız ile devreye girecek

Birbiral sağlıklı ürünler sunmaya devam ediyor.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

ShopPHP | v5