Makaleler » Teknoloji » Dördüncü sanayi devrimi için siz hazır mısınız?

Dördüncü sanayi devrimi için siz hazır mısınız?

Dördüncü sanayi devrimi ya da diğer adıyla Endüstri 4.0 hayatımızda önemli değişiklikler yaparken bizler ne kadar hazırlıklıyız?

2017 Davus toplatıları ile Dördüncü sanayi devrimi yine önde olan bu konu artık hayatımıza daha fazla yer edinmeye başladı bile. Bu büyük olguyu daha yakından incelemek, neler gerçekleşeceğini görmek ve yaşamımıza neler kayacağını görmek zorundayız.

Son yüzyılda teknoloji alanında meydana gelen değişiklikler yaşammızı çok hızlı bir şekilde kaplamakta ve köklü değişikliklere sebep olmaktadır. Günlük yaşamımız artık teknoloji ürünleri ve hayat yarzı ile adeta kuşatılmış durumda. İnsan oğlu bu olgular ile yaşarken yaşamındaki kazandığı bir çok kolaylığa rağmen kaybettiği bir çok değeri dengelemek için teknolojiyi verimli kullanmalı ve yaşamındaki dengeyi sağlamalıdır.

Kimileri tarafından dördüncü sanayi devrimi olarak nitelendirilen Endüstri 4.0 değişimin şu anda kullanılan üretim düzeninde köklü değişiklikler yapacağı öngörülüyor. Bu öngörünün etkisinin ilk sanayi devrimi dünyanın düzeninde nasıl büyük bir etki yaptıysa Endüstri 4.0 ile benzer bir etkinin yaşanacağı şeklinde tarif ediliyor.

İlk Üç Devrimden Sonrası

Öncelikle şunu tam olarak ifade etmek gerekiyor. Endüstri 4.0 için “yeni bir teknoloji” ya da “iş disiplini” olarak anlatmak veya tarif etmek yeterli olmayacak.. Endüstri 4.0 bundan 10 yıl öncesine kadar elde etmeyi hayal bile edemeyeceğimiz sonuçları almamızı sağlayacak yeni ve yepyeni bir yaklaşım olarak tanımlanabilir.

Peki neden dördüncü? Ondan önceki üç devrim hakkında kısa bir bilgiyi yararlı olduğu görülecek.İlk sanayi devrimi, özellikle İngiltere’de 19. yüzyılda buhar makinelerinin icadıyla başladı. Bu makineler sayesinde fabrikalar kuruldu ve daha önce el tezgahlarında ya da başka küçük atölyelerde yapılan üretim daha hızlı ve daha çok sayıda yapılabilir hale geldi ve dünayaya yaıldı. İkinci devrim ise elektriğin yaygınlaşması ve çeliğin geniş kullanımı ile gerçekleşti. Artık çok daha hızlı ve verimli makineler geliştirilebiliyordu. Bu dönemde büyük fabrikalar ve büyük ölçekli seri üretim başladı. Bu yenilikte tüm Dünya’ya yayıldı ve etkisi insan oğlunun yaşamına girdi.

Bilgisayarlar olmasaydı dördüncü sanayi devrimine geçilmezdi

Tüm bunlardan sonra bilgisayarlar devreye girdi. Üçüncü devrimin baş aktörü dijital teknoloji sayesinde otomasyon süreci hızlandı. Robot kollar ve makineler yavaş yavaş insan emeğinin yerini almaya başladı.

Tam bu noktada bilgisayarlara ya da kişisel bilgisayar olarak tanımladığımız PC’lere ayrı bir paragraf da açmak gerek. Bilgisayarlar ilk ortaya çıktıklarında sadece kendilerini tasarlayan mühendislerin kullanabildiği makinelerdi. Bilgisayarların daha sonra gelişmesi, kullanımlarının kolaylaşması ve sonuç olarak da yaygınlaşması, insanların bu cihazlara yaşamında daha fazla yer vermesine neden oldu. Herkesin kullanabildiği bir hale gelen bilgisayarlar iş dünyasının ve ev yaşamımızın olmazsa olmazları arasına girdi.

Üçüncü sanayi devrimi olarak adlandırılan süreçte PC’ler çok büyük rol oynadı. Üretim süreçlerinde her kademeden insan bilgisayarları kullanarak gelişen teknolojiye kolaylıkla ayak uydurabildi. Bilgisayarlar hem otomasyon süreçlerini oluşturmak için kullanıldı, hem de fabrikalarda kontrollerin sağlanması için ve hala daha geçerli olan insan müdahalesinin en önde gelen aracı olarak önem kazandı. Üçüncü sanayi devriminin en önemli aktörü olan bilgisayarlar, dördüncü sanayi devrimi için de çok önemli bir basamak vazifesi görüyor. Öyle ki, bilgisayarlar olmadan dördüncü sanayi devriminin gerçekleşmesi imkansız olur diyebiliriz.

Dördüncü sanayi devrimi ise dijital teknolojinin potansiyelinin çok daha ileri seviyedeki kullanımı ile gerçekleşiyor. Kendi kendine öğrenebilen, yapay zekaya sahip bilgisayarlara uzaktan bağlı olan robotların, sensörlere gelen verilere göre üretim yapacağı bir dönemden bahsediyoruz. Peki Endüstri 4.0 denen bu yaklaşım nelerden oluşuyor?

Artık bilim kurgu flimlerindeki anlatımların günlük yaşamımızda yerini alacağını şimdiden söylesek hata etmemiş oluruz

Birbiral Teknoloji Dostu

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

ShopPHP | v5