Makaleler » Sağlık » Diş fırçası kesinlikle ıslatmamalı

Diş fırçası kesinlikle ıslatmamalı

Global Diş Hekimleri Derneği Başkanı Diş Hekimi Zafer Kazaktan tavsiyeler var:, “Diş fırçası, diş ve diş eti birleşimine 45 derece açı ile yerleştirilmeli ve 10 kere dairesel olarak hareket ettirilmeli.” mesajını trthaber.com sitesine açıkladı.

Global Diş Hekimleri Derneği Başkanı Diş Hekimi Zafer Kazak trthaber.com sitesi aracılığı ile kamuoyuna yaptığı açıklamaya göre, “Dişfırçası, diş ve diş eti birleşimine 45 derece açı ile yerleştirilmeli ve 10 kere dairesel olarak hareket ettirilmelidir. Fırça daha sonra bir fırça boyu ilerletilmeli ve tüm diş yüzeyleri yanak ve dil tarafında aynı şekilde fırçalanmalıdır. Çiğneme yüzeyleri ise ileri geri hareketlerle titiz olarak fırçalanmalıdır” dedi.

Diş eti hastalıklarından ve diş çürüklerinden korumak için dişlerin günde en az 2 defa 2 dakika fırçalanması gerektiğini tavsiyesinde bulunan belirten Diş Hekimi Zafer Kazak, diş fırçası ile ilgili yapılması gerekenler konusunda ise şu ifadelerde bulundu:

“Diş fırçalamaya başlamadan önce dikkat edilmesi gereken önemli konu ise asla fırça ıslatılmamalıdır. Fırça başı küçük ve orta sertlikte fırçaların tercih edilmelmesi daha iyi olur.. Kullanılacak macun miktarı fındık büyüklüğü boyutunda olmalıdır. Ağız temizliği, fırçalama ve diş arası temizliği ile yapılan temizleme işlemi aşamalarıdır. Sadece fırçalama yapmak hiçbir zaman tam bir temizlik sağlamaz. Fırçalama sonrası dişlerin ara yüzeylerinin temizlenmesi amacıyla diş ipi ya da arayüz fırçası kullanılmalıdır. Bu ürünlerin günde bir defa kullanımı daha uygundur.”

Diş fırçası sert olmamalı

Ağız bakımını desteklemek için gargaraların sıklıkla kullanılabileceğini kaydeden Kazak, “Ağız gargaralarının kullanımı dişlerin temizlenmesi hiçbir zaman diş fırçalamanın ve diş arası temizliğinin yerine geçmez. Bu işlem Sadece destekleyici etkiye sahiptir. Her marka fırçanın boyutu, şekli, fırça kıllarının dizilişi ve kılların sertliğine göre farklılık göstermektedir. Sert kıllara sahip diş fırçaları diş minesine zarar verebileceği ve diş eti çekilmesi yapabileceği için tercih edilmemelidir” diye konuştu.

Diş sağlığının korunması diğer hastalıkların etkisini azaltan bir faktördür. Temizlik işleminin düzemli ve prensipli olması için küçük yaşta çocuklara eğitim ve uygulama alışkanlığının kazandırılması gerekir

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

ShopPHP | v5