Makaleler » Sağlık » Anneler Babalar için Grip klavuzu

 Anneler Babalar için Grip klavuzu

Grip Nedir?

Grip burun boğaz ve akciğerleri tutan influenza virüslerinin neden olduğu bir solunum yolları hastalığıdır. Gripin belirtileri insanların çoğunda bir hafta sürer ve bir hafta sonra kendilerini iyi hissetmeye başlarlar. Fakat bazı kişilerde ( özellikle çocuklar, gebe kadınlar, yaşlılar, ve kronik sağlık problemleri olan insanlarda) grip çok ağır seyredebilir hatta ölümle sonuçlanabilir.

Gribin Belirtileri Nelerdir?

Gribe yakalanmış kişilerin çoğunluğunda yüksek ateşle (>38 0C) beraber yorgunluk, baş ağrısı, öksürük, boğaz ağrısı, burunda tıkanıklık yada akıntı, kaslarda ağrı gibi belirtiler bulunur. Bunlara ek olarak bazı kişilerde, özellikle de çocuklarda karın ağrısı ve ishal gibi belirtiler de görülebilir. Öksürük kimi zaman iki haftadan uzun sürebilir.

Gripe Nasıl Bulaşır?

Gribe yakalanmış kişiler genellikle öksürürken, hapşırırken ve burunlarını silerken içinde virüs bulunan küçük damlacıkları etrafa yayarlar. Diğer insanlar bu damlacıkları ya solumayla ya da bu damlacıkların bulaştığı yüzeylerden herhangi bir yolla ağız ve burunlarına bulaştırmak suretiyle alırlar.

Gripe olan bir Kişi Ne Kadar Süreyle Virüsü Başkasına da Bulaştırır?

Grip virüsünü kapmış bir kişi kendisinde hastalık belirtileri başlamadan 1 gün önce ile hastalık belirtileri bitiminden sonra 5 gün boyunca virüsü başkalarına bulaştırabilirler. Bu süreler çocuklarda ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde iki katı kadar daha uzundur.

Çocuğumu Gripten Nasıl Koruyabilirim?

Çocuğunuzu gripten korumanın en iyi yolu gribe karşı aşılamaktır. ABD Hastalıkları Koruma Merkezi (CDC) 6 aylıktan 5 yaşına kadar olan tüm çocukların her yıl aşılanmasını önermektedir (ilk kez aşılama yapılıyorsa iki doz yapılmalıdır). Özellikle 5 yaşın altındaki diyabet ve astım gibi sağlık sorunları olan çocuklar için grip aşısı yaptırılması mutlaka önerilmektedir. Uzun süreli aspirin tedavisi kullanan 6 ay-18 yıl yaş grubundaki çocukların grip olmaları halinde Reye sendromuna yakalanma riskleri bulunduğundan dolayı Amerikan hastalıkları koruma merkezi CDC, bu gruptaki kişilerin de aşılanmasını önermektedir.

Çocuğunuzun yakınındaki kişilerin aşılı olması da çocuğunuza gribin bulaşma riskini önemli ölçüde azaltacağından dolayı kendinizi aşılar, çocuğunuzun yakınındaki diğer arkadaşlarına da aşılanmaları gerektiğini hatırlatırsanız, çocuğunuzu gripten korumuş olursunuz.

Gribin Tedavisi için İlaç Var mıdır?

1 yaşından büyük çocuklar için kullanılabilecek antiviral ilaçlar hem kendini daha iyi hissetmesini ve daha kısasürede iyileşmesini sağlarlar hem de hastalığı başkalarına bulaştırma riskini azaltırlar. Ama bu antivirallerin mutlaka doktorunuz tarafından tavsiye edilmesi gerekir.Bu antivirallerin etkilerini gösterebilmeleri için ya hastalık belirtileri başlar başlamaz ya da en geç belirtilerin başlangıcından sonra 2 gün iiçinde alınmaları gerekir.

Çocuğumu Gripten Korumak için Başka Neler Yapabilirim?

Mikropların bulaşmasını ve yayılmasını engelleyecek önlemler alabilirsiniz. Örneğin:
Öksürürken ve hapşırırken ağız mendille kapatılmalı ve akabinde mendil hemen kapalı bir çöp kutusuna atılmalı, eller yıkanmalı
Çocuğunuzun hasta olan diğer kişilerle yakın teması önlenmeli
Eller yemeklerden önce mutlaka yıkanmalı

El Temizliği için Ne Kullanmalıyım?
Çocuğunuzun ellerini su ve sabun ile iyice yıkamasını aslında yeterlidir. Ama su ve sabun olmadığı durumlarda alkollü mendillerle de eller temizlenebilir.

Çocuğum Gripli Olursa Ne Yapmalıyım?

Doktorunuza danışmalısınız. Çocuğunuz grip ise ASLA ASPİRİN gibi içinde “asetil salisilik asit” içeren bir ilaç VERMEYİNİZ!

Çocuğum Şiddetli Grip Geçiriyorsa Ne Yapmalıyım?
Çocuğunuzda aşağıdaki belirtiler var ise, hemen doktorunuzu arayın ve çocuğunuzu doktora götürün:
·  Uzun süren yüksek ateş (>38 0C)
·  Nefes almada zorluk ve çabuk sık nefes alma
·  Deride morluklar
·  Kontrol edilemeyen titreme, uyanamama ve konfüzyon

Çocuğum Gripken Okula Gidebilir mi?
Hayır. Çocuğunuz grip ise evde kalıp dinlenmeli böylelikle hem daha çabuk iyileşmesi sağlanmalı hem de diğer çocuklara da gribin bulaşması engellenmelidir.

Diğer Çocuklar Hasta ise Çocuğum okula Gidebilir mi?
Eğer sınıfta salgın var ve birçok kişi hasta ise ve çocuğunuzun başka sağlık problemleri de varsa çocuğunuzu okula gönderip göndermeme konusunda doktorunuza danışmalısınız.

Çocuğum Gribi Atlattıktan Kaç Gün Sonra Okula Gidebilir?

Çocuğunuzun ateşi normale döndükten 24 saat sonra okula gönderebilirsiniz. Ama gribin yayılmasını engellemek ve sınıftaki diğer çocukları korumak için, çocuğunuza hapşırırken ve öksürürken arkadaşlarından

Kaynak : http://www.gripplatformu.com/grip-hakkında-bilgiler/anneler-babalar-Icin-grip-rehberi.html

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

ShopPHP | v5