Makaleler » Kültür » Altın Safran Belgesel Film Festivali

Altın Safran Belgesel Film Festivali

Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali“, her yıl eylül ayında, Safranbolu kaymakamlığı ve Belediyesi öncülüğünde düzenlenen, özellikle Türkiye’nin kültürel mirasına sahip çıkmak ve bu alanda eserleri desteklemek amaçlı hazırlanan belgesellere yönelik uluslararası bir festivaldir. 2
000 yılından beri düzenlenen festivalde yarışmaya katılacak filmler profesyonel ve desteklenmesi gereken filmler olmak üzere 2 kategoride değerlendirilmektedir.

Festival Komitesi

T. C. Safranbolu Kaymakamlığı, T. C. Safranbolu Belediyesi, T. C. Karabük Üniversitesi, Safranbolu Ticaret ve Sanayi Odası, Safranbolu Esnaf ve Sanatkarları Odası, Safranbolu Esnaf Kefalet Odası, Safranbolu Şoförler ve Otomobilciler Odası,Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfı,Safranbolu Turizme Katkıda Bulunan Esnaflar Derneği,Safranbolu Turizm İşletmecileri Derneği,T. C. Karabük Valiliği
Ödüller
Üç alanda yarışmaya eserler kabul edilmektedir. Profesyonel belgesel yarışması, Amatör belgesel yarışması ve Fotoğraf  dalında üç ödül verilmektedir. Altın Safran Ödül Heykelciği ve para olarak her yıl belirlenen bir tutar yarışma birincilerine verilmektedir.
17. sini düzenleyeceğimiz Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali 29 Eylül – 2 Ekim 2016 tarihleri arasında yapılmıştır. Tarik, kültür ve doğa ile bütünleşmiş ilçede kültür etkinlikler ile bu özelliğini duyurma gayretindedir.

17. Uluslararası Altın Safran Fotoğraf Yarışması

“Medeniyetimizin Manevi Dinamikleri” yan temalı fotoğraf yarışmasında 535 katılımcının 1926 eseri jüri tarafından değerlendirildi.

1.Altın Safran Ödül Heykelciği – FIAP Altın Madalya  Semih SOYCAN (TÜRKİYE), 2. Altın Safran Ödül Heykelciği – FIAP Gümüş Madalya Amir Hossein KAMALI  (İRAN), 3.Altın Safran Ödül Heykelciği – FIAP Bronz Madalya İsa CIDA (TÜRKİYE), Safranbolu Özel Ödülü Altın Safran Ödül Heykelciği Mesut ÇELENK (TÜRKİYE).
Karabük Üniversitesi Safranbolu Güzel Sanatlar Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen törende, yarışmada, Oğuzhan Alparslan’ın yönettiği ”Maneviyatını Koruyan Şehir İstanbul” isimli belgeselin birinci, Cemalettin İrken’in yönettiği “Anadolu’nun Gözü Gülcan Acar” isimli belgeselin ikinci ve Yalçın Yelence’nin yönettiği “Ani ve Ararat” isimli belgeselin üçüncü seçildiği bildirildi.

Safranbolu Karabük iline bağlıdır

Safranbolu Karabük iline bağlı tarihi ve şirin bir ilçedir. Sahip olduğu zengin kültürel mirası kent ölçeğinde korumadaki başarısı nedeniyle Safranbolu’yu “Dünya kenti” yapmış ve Safranbolu, UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Organizasyonu) tarafından 17 Aralık 1994 tarihinde “Dünya Miras Listesi” ne alınmıştır.

Ayrıca 2003 yılında Rodos’ta yapılan UNESCO Dünya Miras Şehirleri Organizasyonu Dünya Konferansı’nda en iyi korunan 20 kentten biri seçilen Safranbolu, ülkemizde bulunan yaklaşık 50.000 kadar korunması gerekli kültür ve tabiat varlığının yaklaşık 1500’ünü bünyesinde barındırmaktadır.
Deriten.com olarak kültür alanında tüm projeleri değerli ve desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Altın safran belgesel filim festivali organizasyonunu yapan kurumları ve sanatçı ve sanatçı adaylarını tebrik ediyoruz.

Birbiral sanat ile güzel

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

ShopPHP | v5