Makaleler » Blog » Cep Telefonu Resetleme Nasıl Yapılır?

Cep Telefonu Resetleme Nasıl Yapılır?

Cep Telefonu Resetleme Nasıl Yapılır?

Yavaşlama problemini ortadan kaldırmak için tercih edilen cep telefonu resetleme nasıl yapılır? Günümüzde cep telefonu kullanıcılarının çeşitli nedenlerden dolayı yapmak istediği resetleme işlemi için sırası ile birtakım adımları uygulamanız gerekiyor.

Cep telefonları aracılığıyla uygulanan hard ve soft olmak üzere iki çeşit resetleme yöntemi bulunuyor. Dijitalleşen dünyanın önemli bir gereği haline gelen akıllı cep telefonları için zaman zaman sıfırlama işlemine ihtiyaç duyuluyor. Android ve iOS işletim sistemine sahip akıllı cihazlar için uygulanan resetleme işlemi için uygulayabileceğiniz yöntemler şöyle açıklanıyor.

Fabrika ayarlarına sıfırlama olarak da bilinen cep telefonu sıfırlama işlemi, telefonunuzu satmanız veya yazılım sorunları yaşamanız gibi çeşitli nedenlerle gerçekleştirilebilir. Tüm verilerinizi ve ayarlarınızı silecektir, bu nedenle sıfırlama yapmadan önce verilerinizi yedeklemeniz önemlidir.

Cep Telefonu Resetleme Neden Yapılır?

Cep telefonları için uygulanan resetleme işlemi, mevcut olan problemin büyüklüğüne göre değişik şekillerde yapılıyor. Özellikle akıllı cihazlardaki yavaşlama problemine çözüm olarak geliştirilen iPhone ve Android telefona format atma işlemi, hard ve soft olmak üzere iki farklı şekilde uygulanıyor.

Soft Resetleme

Soft resetleme işlemi birçok kullanıcının da yakından bildiği üzere fabrika ayarlarına sıfırlama yöntemi olarak tanımlanıyor. Zaman zaman yavaşlama problemi yaşayan akıllı cep telefonlarında tercih edilen bu yöntem için güç düğmesi ve ses kısma tuşuna aynı anda basılarak uygulanıyor. Soft resetleme işlemi cihazınızdaki hiçbir veriyi silmeyen bir sıfırlama türüdür. Genellikle yanıt vermeyen uygulamalar veya cihazın yavaş çalışması gibi küçük yazılım sorunlarını düzeltmek için kullanılır.

Hard Resetleme

Daha kapsamlı bir resetleme yöntemi olan hard resetleme işlemi, virüs giren akıllı cep telefonları için uygulanıyor. Tüm verilerinizi ve ayarlarınızı silecektir, bu nedenle yalnızca son çare olarak kullanılmalıdır. Donanımdan sıfırlama genellikle, düzgün şekilde başlatılmayan bir cihaz veya kötü amaçlı yazılım bulaşmış bir cihaz gibi büyük yazılım sorunlarını gidermek için kullanılır.

Cep Telefonu Hard Resetleme Nasıl Yapılır?

Virüs giren cep telefonları için uygulanan telefona hard reset atma işlemi için izlemeniz gereken adımlar şöyle sıralanıyor:

  • Telefon kapalı tutularak güç ve ses açma tuşuna basılmalıdır.
  • Karşınıza çıkan ekranda Wipe Data veya Factory Reset sekmesine tıklamanız gerekiyor.
  • En son olarak güç tuşu ile seçeneği onayladıktan sonra cihazın yeniden açılması ile birlikte hard reset işlemi tamamlanıyor.

iPhone Format Atma Nasıl Yapılır?

iPhone telefon tamamen nasıl sıfırlanır? iOS işletim sistemine sahip iPhone cihazlar için format atma işlemi şöyle uygulanıyor:

  • Ses açma tuşuna basabilirsiniz. Ardından sırasıyla ses kısma tuşuna basın ve bırakın.
  • Karşınıza çıkan ekranda yan tuşa basılı tutabilirsiniz.
  • Son olarak Apple logosunu gördüğünüz an tuşu bırakabilirsiniz.

Sırası ile bu işlemleri uygulayarak iPhone cihazlardaki hard resetleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

ShopPHP | v5