Makaleler » Blog » Cep Telefonu Reklam Engelleme Yöntemleri

Cep Telefonu Reklam Engelleme Yöntemleri

Cep Telefonu Reklam Engelleme, Engelleme Programı, Reklam Engelleme E-Devlet

Vatandaşların rahatsız olduğu durumlardan biri olan reklamları ortadan kaldırmak için cep telefonu reklam engelleme yöntemlerini bilmek gerekiyor.

Cep telefonlarına gelen reklam sms ve bildirimlerini ortadan kaldırmak için tercih edebileceğiniz birkaç yöntem bulunuyor. Rahatsız edici reklam mesajlarını ve bildirimlerini devre dışı bırakmak için reklam engelleme programlarının yanı sıra e-devlet uygulamasını da tercih edebilirsiniz.

Cep Telefonundan Reklam Engellenir Mi?

İnternetin yaygınlaşması ile birlikte rahatsız edici reklamlar da artış gösteriyor. İstenilmeyen web sitelerine yönlendirme, marka ve firmaların tanıtım amacıyla kendi adreslerine yönlendirme amacıyla uyguladığı reklam politikaları dijital ortamda kendini göstermeye başlıyor. Peki birçok internet ve mobil cihaz kullanıcısının da yakından merak ettiği bir konu olarak ekrana gelen reklamlardan nasıl kurtulurum?

Cep telefonu kullanıcılarının birçoğu habersiz bir şekilde yönlendirilen reklam mesajlarından büyük ölçüde rahatsızlık duyuyor. Görmek istemediğiniz reklam bildirimlerinin anlık olarak hedef kitlesi içinde yer alıyorsunuz. Dolayısıyla cep telefonlarına gönderilen reklamların nasıl engellenebileceği hususunda çeşitli yöntemler geliştiriliyor.

Cep Telefonu Reklamları Önleme Yöntemleri Nelerdir?

Akıllı işletim sistemine sahip olan telefona neden sürekli reklam gelir? İnternet kullanımının artışı ile birlikte rahatsız edici reklam bildirimlerinde yaşanan artış, bu durumun ortadan kaldırılmasına yönelik uygulamaları da beraberinde getiriyor. Cep telefonunuza gelen rahatsız edici reklam bildirimlerini devre dışı bırakmak için uygulayabileceğiniz birkaç yöntem bulunuyor:

  • Google, Mozilla ve Firefox gibi tarayıcı ayarları üzerinden reklam engelleyici eklentilerini tercih edebilirsiniz.
  • Android işletim sistemli cihazlarda tarayıcı aplikasyonuna giriş yaptığınızda Pop-up seçeneği üzerinden reklam engelleme işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
  • İnternet tarayıcıları için kullanılan reklam engelleme yazılımları ile internet aracılığıyla cep telefonunuza gelen reklam bildirimlerini engelleyebilirsiniz.

E-Devlet İYS Nedir?

Rahatsız edici reklam sms ve bildirimlerinden kurtulmak için uygulayabileceğiniz kolay bir yöntem daha bulunuyor. Üstelik birkaç tıkla kolay bir şekilde cep telefonunuza bir daha rahatsız edici reklam bildirimlerinin gelmesini engelleyebilirsiniz.

Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi olarak da tanımlanan İYS, hizmet sağlayıcı platformların sizlere göndermekte olduğu reklam iletilerini engellemek için kullanabileceğiniz bir platform olarak öne çıkıyor.

İstenmeyen Reklamlardan E-Devlet ile Kurtulma Yöntemleri

E-devlet aracılığıyla telefona reklam gelmemesi için ne yapmalıyım? E-devlet Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi üzerinden reklam bildirimlerini devre dışı bırakmak için e-devlet hesabınıza giriş yapabilirsiniz. Ardından arama bölümüne Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi yazarak karşınıza çıkan sayfaya giriş yapabilirsiniz.

Karşınıza çıkan panelde cep telefonunuzun yanında yer alan hizmet sağlayıcı firmaları devre dışı bırakarak o firmaların size göndermiş olduğu reklam iletilerini engelleyebilirsiniz.

En bilinen Reklam Uygulamaları

Milyarlarca Cep telefonu kullananlar için her birinin kendine göre güçlü ve zayıf yönleri olan çok sayıda farklı reklam engelleyici bulunmaktadır. En popüler reklam engelleyicilerden bazılarını AdGuard, AdBlock Plus, Blokada, Crystal AdBlock, Free AdBlocker uygulamalarıdır.

Reklam engelleyicilernin çalışma prensibi, reklam isteklerini cep telefonunun tarayıcısı veya uygulaması tarafından yüklenmeden önce engelleye yöneliktir.

Reklam uygulamalarını veri kullanımının artmasını engeller,  Geliştirilmiş pil ömrü ile pili korur, cihazda gezinme hızını arttırır, telefon gizlilik derecesini yüksek tutar.

Reklam engelleyici uygulamaları bazı olumsuz özellikler de içerir. Bazı web sitelerinin düzgün çalışmaması, tüm istenmeyen reklamları % 100 engelleyemeyebilir, diğer bazı uygulamalar ile uyumsuz olma gibi sonuçlara neden olabilir.

Genel olarak olumlu ve olumsuz yönleri dikate alınca, cep telefonunda reklam engelleyici kullanmanın yararları, dezavantajlarından daha ağır basmaktadır. Bir reklam engelleyici kullanmanın gizlilikle ilgili sonuçları konusunda endişeleriniz varsa, iyi bir gizlilik politikasına sahip bir reklam engelleyici seçerek en iyi sonucu alabilirsiniz.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim

ShopPHP | v5